;Park odkazující na zakladatele lázní připravuje Společnost Vincenze Priessnitze. Druhá etapa vyjde na 4,3 milionu korun. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně společnosti Miroslava Hortová.

„S budováním parku jsme začali již v roce 2009. Nyní jde o druhou část, která by měla být dokončena v září tohoto roku. Dříve to bylo pouze zarostlé území, nacházely se zde náletové dřeviny. Snažili jsme se celý prostor proto vyčistit, obnovili jsme průhledy a zatraktivnili jej novou výsadbou," uvedla Miroslava Hortová.

Odborníci v příštích měsících ošetří na více než dvouhektarovém území přes šest desítek stromů, založí nebo zregenerují trávník a vysází dalších 11 stromů. „V první etapě, která stála 6,7 milionu korun, bylo vysázeno 421 dřevin," doplnila Hortová.

Parkem Vincenze Priessnitze se budou moci procházet nejen návštěvníci Jeseníku, ale i tamní lázeňští hosté, který jej budou moci využívat během své pohybové terapie.

„Vzniknout by zde měl takový lesopark, obnovují se zde výhledy na město, na lázně i na pohoří Jeseníků," dodala místopředsedkyně společnosti.

Společnosti Vincenze Priessnitze vznikla před 13 lety ze stejnojmenné nadace. Jejím cílem je záchrana kulturních památek na Jesenicku, které jsou významné pro rozvoj turistiky, lázeňství a cestovního ruchu, propagace odkazu zakladatele lázní v tuzemsku i zahraničí či podpora společenských a kulturních akcí. Peníze na vybudování parku získala společnost z Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze Státního fondu životního prostředí.