Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolem vodohospodářské firmy je rušno. Kvůli sporu o náhrady

Jesenicko – Obce na Jesenicku řeší problém s obsazením dozorčí rady tamní vodohospodářské společnosti. Představitelé Jeseníku do ní odmítli podpořit zástupce sousední Lipové-lázní. Jeseničtí tvrdí, že někdejší předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral paušální náhrady. Ten to odmítá a říká, že peníze dostával ze zákona.

30.6.2014
SDÍLEJ:

Porucha vodovodního potrubí - ilustrační fotoFoto: Deník

V pondělí 30. června se konala valná hromada Vodovodů a kanalizací Jesenicka (VAK). Na programu měla mimo jiné volbu představenstva a dozorčí rady. V té však zůstalo jedno místo neobsazené. Představitel Jeseníku nepodpořil nominanta, který měl zastupovat sousední Lipovou-lázně. Tím byl lipovský starosta Lubomír Žmolík.

„Dali jsme tím najevo náš názor, který reflektuje nestandardní vyplácení nikdy nevyúčtovaných paušálních náhrad, cestovních výdajů a podobně," řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas. Jako další důvod uvedl celkovou nespokojenost se stavem společnosti, v níž byl starosta Lipové dlouholetým předsedou dozorčí rady.

Lubomír Žmolík v roce 2007 uzavřel se společností VAK takzvanou příkazní smlouvu na výkon funkce předsedy dozorčí rady. Podle ní byla odměna za jeho práci nulová, společnost mu však vyplácela několikatisícovou paušální náhradu nákladů spojených s výkonem funkce. V roce 2013 nové vedení VAK smlouvu zpochybnilo.

„Ve stejné pozici bylo i několik dalších uvolněných starostů či místostarostů, nikdo jiný takto odměňován nebyl. Tento postup nikdo neschválil, ačkoli je to v kompetenci valné hromady společnosti. Jsme přesvědčeni, že byl cíleně obcházen zákon o střetu zájmů," řekl místostarosta Halas.

Lubomír Žmolík je hluboce přesvědčený, že nic protiprávního nespáchal a práci pro VAK vykonával. „I bývalá paní ředitelka je ochotna případně dosvědčit u soudu, co všechno jsem pro VAK dělal, kam všude jsme jezdili. Nikdy jsem po VAKu nic nechtěl, vše jsem financoval z náhrady," řekl Lubomír Žmolík.

Podle jeho slov právník Jeseníku v celé záležitosti zaměňuje pojem odměny a náhrady. Odměny nepobíral ani v době, kdy tak podle svého tvrzení mohl činit.

Lubomír Žmolík požádal právníka ze Šumperku, aby záležitost posoudil. „Právník konstatoval, že náhrada nákladů spojených s výkonem funkce náleží každému ze zákona, v tomto případě je to zákoník práce. Pokud náhrada náleží ze zákona, není nutné takovou věc schvalovat valnou hromadou," argumentoval Lubomír Žmolík.

Podle jeho slov je možné, že se zástupci Jeseníku snaží celou věcí odvrátit pozornost od nepostaveného aquaparku či problémů s Centrem sociálních služeb.

K problematice náhrad existují dvě protichůdná právní stanoviska. Zabývalo se jí i představenstvo VAK, které se postavilo na stranu bývalého předsedy dozorčí rady. O celé záležitosti tak nakonec může rozhodovat až soud.

Jednoznačný názor na věc nemají ani jeseničtí zastupitelé. Například Alexandr Kaňovský, který byl v minulosti rovněž členem dozorčí rady VAK, poukázal na situaci, kdy krajští zastupitelé a zároveň uvolnění funkcionáři obcí zasedali v orgánech společností stoprocentně vlastněných krajem.

„Měli uzavřeny smlouvy, které jim umožnily vyplácet měsíční odměny. Není to věc, která je apriori protiprávní," míní Alexandr Kaňovský.

Akcionáři Vodovodů a kanalizací Jesenicka jsou město Jeseník a pět okolních obcí. V těchto sídlech firma vlastní a provozuje vodohospodářskou infrastrukturu.

Autor: Petr Krňávek

30.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník - Dolní Benešov 0:3
6

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení