„Mám v nabídce čtrnáct bytů. Před třemi lety bych je ani nedávala na vývěsku, protože by stačilo oslovit lidi z databáze poptávky a okamžitě bych našla kupce. Uvidíme, jestli se to příští rok konečně rozhýbe,“ řekla Lenka Šínová z kanceláře Gambit Reality v Jeseníku.

Ceny bytů zejména v panelácích se přitom vrátily k původnímu normálnímu vývoji z doby před rokem 2007. Tehdy ceny prudce vyletěly nahoru a trend pokračoval ještě v roce 2008, dokud nevypukla krize, která rozlet radikálně zastavila.

Byt 3+1 v Šumperku, který se dal ještě na začátku roku 2007 koupit za 700 tisíc korun, stál na konci téhož roku už celý milion a na podzim 2008 dokonce až 1,3 milionu korun. Teď už zase stojí běžně milion nebo o sto tisíc více.

„Předchozí cenový boom způsobil zejména snadný přístup k hypotékám. Banky půjčovaly i na celou hodnotu bytu a příliš nezkoumaly movitost klientů; hypotéku dostal prakticky každý. Dalším důvodem byl nástup mladé generace zatím bezdětných lidí narozených v roce 1980 a později, kteří šli bez velkého rozmýšlení do rizika vysokých půjček,“ říká Jaroslav Horák ze šumperské realitní kanceláře Delta Real. Trh tehdy ovlivnily také dovršené úspory ze silných let, kdy bylo uzavřeno velké množství stavebních spoření.

To všechno v roce 2009 zmrazila ekonomická krize. Ceny už na jaře toho roku šly dolů a dnes odpovídají normálnímu vývoji. „Banky zpřísnily podmínky a také lidé jsou opatrnější a odpovědnější. Nevědí, jestli krize opravdu už skončila, mají obavy ze ztráty zaměstnání, chovají se odpovědněji,“ řekl Luboš Bližňák z kanceláře Agent Real.

„Panelový byt 3+1 v Šumperku dnes prodáváme za 900 tisíc až za 1,2 milionu korun, dražší byty se v nabídkách objevují naprosto výjimečně. Byt 3+1 v Temenici už musí mít spravené jádro nebo zateplenou fasádu a nová okna nebo lépe obojí, aby se za cenu 1,2 milionu prodal,“ říká Jaroslav Horák.

V Jeseníku se třípokojový byt prodává za 950 tisíc až milion, před třemi lety šly ceny až na 1,3 milionu.

Ceny nájmů mají svůj vlastní vývoj, za poslední roky vzrostly jen nepatrně. Do nájmů jdou zejména lidé ze sociální skupiny, která nedosáhne na hypotéku, a tomu odpovídá i cena nájmu 6 až 7 tisíc za třípokojový byt.

Mezi městy Šumperk, Zábřeh i Mohelnice se cenová hladina u koupě bytů dávno srovnala. Lepší občanská vybavenost, která dřív nahrávala většímu městu, už nehraje téměř roli. Služby a supermarkety jsou všude a do kina či divadla si lidé dojedou. Mnohem důležitější je pro lidi blízkost Olomouce, kde je podstatně víc pracovních příležitostí. To nahrává zejména Mohelnici, běžně se do Olomouce dojíždí i ze Zábřehu a také ze Šumperka.

Poptávku po rodinních domcích hodně uspokojuje rozsáhlá výstavba v lokalitách, které chystají většinou i se sítěmi obce. Trendem je stavět v menších klidných osadách blízko města už proto, že pozemky tam jsou podstatně levnější.

„Například v okolí Mohelnice se mohutně staví či bude stavět ve Vyšehorkách, Květíně a Moravičanech, stavební parcely jsou v Hrabové, Leštině, Lesnici, Novém Malíně nebo Bohuslavicích,“ říká Jaroslav Horák z Delta Real.

Tato nová výstavba stlačuje ceny starších rodinných domů, zejména těch větších a dražších. Za stejnou cenu je totiž možné postavit si nový menší domek podle svých představ.