„Dřív jsme měli tak jednu objednávku na čištění za čtrnáct dní, teď je jedna až dvě denně. Stíháme to bez problémů, termíny dáváme do týdne, nejpozději čtrnácti dnů,“ řekl jeden z jednatelů zábřežské firmy Frevloko Pavel Dědič. Podobně mluví i zástupci jiných kominických firem na Šumpersku a Jesenicku.
Kominík Petr Langášek ze Zlatých Hor doporučuje, aby si lidé objednali kontrolu komína nejraději v létě, hned po skončení topné sezony.
„Přes léto máme vždycky méně práce, zatímco v září před novou topnou sezonou si pak určitě najednou všichni vzpomenou, a my nebudeme stíhat,“ řekl Langášek.
Kontroly se dají dělat samozřejmě i uprostřed topné sezony. Některé obce přišly s dobrým nápadem: objednaly kominickou firmu na několik dnů hromadně pro celou obec. Lidé se mohli nahlásit na radnici a výrazně ušetřili, protože firmy si pak neúčtovaly cestovné. Udělala to tak na příklad Leština, Pavlov, Lukavice nebo Chromeč.
„Za čtyři dny nám firma Harastej vyčistila asi stovku komínů a díky tomu množství jsme také sjednali podstatně lepší cenu,“ řekl starosta Leštiny Miroslav Bílý.
Nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv toho proti minulým předpisům zase tolik nezměnilo.
Snížil se počet povinných čištění za rok a u malých kotlů do 50 kW na tuhá paliva si mohou lidé komíny nově čistit sami. Jednou za rok ale musejí přivolat odborníka, aby stav zkontroloval.
Hlavní změna je v tom, že o kontrole sepíše kominík zprávu na speciálním formuláři. Ta je mimořádně důležitá v případě požáru, do té doby nikdo nebude kontrolovat, jestli majitel domu nařízení vlády dodržuje.
„Pokud je příčina požáru spojena s neudržovaným komínem, hrozí majiteli pokuta od hasičů až do výše 25 tisíc korun. Navíc pojišťovna omezí plnění pojistné události, což může být dost zásadní finanční problém,“ varuje Vladimír Harastej z firmy Stavokom. Zároveň upozorňuje, že se v poslední době se vyrojili i falešní kominíci, kteří nemají příslušné oprávnění, o potřebné praxi v oboru ani nemluvě.
A jaké jsou vlastně nové lhůty pro čištění komínů? U kotlů do 50 kW na tuhá paliva se mají komíny čistit třikrát za rok v případě, že se v nich topí celoročně. Pokud je kotel v provozu jen sezónně, tedy nejvíce šesti měsíců v roce, stačí vyčistit komín dvakrát za rok. U plynového topení se má komín čistit jednou za rok, u kapalného paliva třikrát. Mezi jednotlivými zásahy musejí být přiměřené časové rozestupy. Kontrola odborníkem je ve všech případech povinná jednou za rok.
A jaké jsou ceny? Na příklad firma Frevloko účtuje za čistění a kontrolu u plynového kotle 300 korun, u kotle na tuhá paliva zaplatí klient 360 korun. K tomu platí dopravu: osm korun za kilometr. Když se domluví víc lidí a kominík nejede na kontrolu jednoho domu sólo, na dopravě pak lidé výrazně ušetří.
Firma Stavokom Vladimíra Hatasteje účtuje 400 až 500 korun podle vzdálenosti, u hromadných objednávek kolem tří set korun.
U jesenické firmy Čupr Company, která je ale zaměřená spíš na výrobu komínových systémů, zaplatí klienti za čištění spojené s kontrolou a zprávou necelou tisícovku u kotlů na tuhá paliva a 450 korun u kotlů plynových.