Doufat až v devadesátiprocentní dotaci nebo se smířit s maximem čtyřiceti procent? Tuto otázku si museli položit starostové Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ) na jednání v Mikulovicích, kteří se jako jedni z prvních snaží splnit regule Evropské unie.

Starostové mají v rukou studii, která se má postarat jak o tuny trávy, tak i bioodpad z domácností. Kompostárna je podle odborníků jediným vhodným řešením pro ukládání bioodpadů na Jesenicku. V bioplynové stanici nelze spalovat trávu, která je pro obce největším problémem. Odborníci mají jasno i v tom, že nejideálnějším řešením je jedna kompostárna v regionu a nejvhodnějším místem pro ni je prostor u skládky v Supíkovicích.

Výstavba kompostárny včetně nákupu strojů, vozidel na svoz a nákup speciálních nádob na bioodpad z domácností si vyžádá čtyřicet milionů korun.

„Ministerstvo životního prostředí na nás tlačí, abychom biosložku třídili. Brzy ji už nebudeme moci vozit na skládku,“ informoval Jan Prejda, ředitel Technických služeb Jeseník. Podle něj však cesta k dotaci nebude jednoduchá.

„Technické služby Jeseník dosáhnou podle našich informací maximálně na čtyřicetiprocentní dotaci. Pokud Sdružení měst a obcí Jesenicka bude chtít podat jeden velký projekt, dopadne stejně, dostane také pouze čtyřicetiprocentní dotaci,“ vysvětlil Prejda.

„Je to rána pod pás, z jedné strany nás Evropská unie tlačí k tomu, abychom likvidovali zelený odpad, a z druhé nám nedá šanci. Jediným řešením je rozbít projekt na tři menší. Samostatně žádat o velký projekt na kompostárnu, potom zvlášť na sběrné nádoby a na svozová auta,“ vysvětlil situaci Prejda.

„Je to riziko. Postavíme kompostárnu a nedostaneme peníze na auta,“ netajil obavy starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.). Stejný názor mají i další starostové.

„Uvědomuji si, že ideálním řešením je žádat o vše v jednom balíku, ale naše sdružení nemá dvacet milionů korun na dofinancování. Jestli nás stát nutí, abychom zelený bioodpad řešili, nezbude nám nic jiného, než žádosti rozdělit,“ řekl předseda SMOJ a starosta Lipové – lázní Lubomír Žmolík (ODS).

Ostře se proti kompostárně postavil Ludvík Juřík (KDU-ČSL), starosta Uhelné. V jeho obci není kanalizace a při současných pravidlech udílení dotací na žádnou podporu nedosáhnou. „Až lidem v obci řeknu, že nám dál bude smrdět potok, ale my budeme platit za odvoz trávy, tak bude zle. Splašky jsou nebezpečnější problém jak tráva,“ řekl Juřík, který je proti výstavbě kompostárny.

„Chápu, že se vám nelíbí, že máme řešit problém, který i další obce nepálí tak jako kanalizace, ale jestli jej teď nevyřešíme, budou padat vysoké pokuty,“ pokusil se uklidnit situaci Žmolík.

Obce na Jesenicku vyprodukují ročně kolem dvou a půl tisíce tun zelené hmoty. Domácnosti se ročně zbaví více než čtyř tisíc tun biologického odpadu. Kompostárna má být schopná přijmout přes sedm tisíc tun. Jestli obce projekt podají a budou úspěšné, tak nemusí řešit problém s hnojením, kompost si budou moci odebírat zdarma.