Dětství prožil Egon Morgenstern v Lošticích. V roce 1939 odtud uprchnul se svým mladším bratrem Armínem do Polska, aby se zachránili před nacistickým terorem. Jeho rodiče Laura a Julius i mladší sestra Renata zahynuli během holocaustu.

Loštický rodák Armín Morgenstern se nakonec dostal do Ruska a bojoval později ve Svobodově armádě. Egon putoval samostatně a skončil v Litvě, kde žije dodnes. Loni oslavil v kruhu svých blízkých ve Vilniusu kulaté jubileum – dožil se sta let.

„Egon Morgenstern byl poté, co se dostal do Litvy, zatčen a souzen sovětskou tajnou policií NKVD za údajnou špionáž. Poslali jej do gulagu zřízeného v mrazivé pustině za polárním kruhem. Naštěstí veškerá utrpení způsobená hladem, zimou, nemocemi a těžkou fyzickou prací přežil," přiblížil osudy Egona Morgensterna Luděk Štipl ze spolku Respekt a tolerance, který mapuje osudy Židů v našem regionu.

Členové spolku loni vyrazili do Litvy, aby mohli Egonu Morgensternovi osobně poblahopřát k jubileu. Mezi dary, které mu přivezli, nechyběly ani tvarůžky, které oslavence obzvlášť potěšily, protože si na ně dodnes pamatuje z doby, kdy žil v Lošticích se svými sourozenci a rodiči.

„Stále vidím před sebou synagogu a tu ulici, ve které stála. Už nevím, jak se jmenovala, ale vidím ji. My jsme v synagoze bydleli," vzpomínal při oslavě stých narozenin jubilant. Ve svém domě v litevském hlavním městě žije s manželkou, kterou si vzal v roce 1969.

Luděk Štipl při návštěvě v Litvě předal Egonu Morgensternovi mimo jiné katalog k putovní výstavě Obyčejní lidé v neobyčejných časech, kterou sdružení připravilo. Její součástí je i příběh obou bratrů Morgensternových.

„Pan Morgenstern měl velkou radost, že se o něm v jeho domově učí žáci a studenti. Může tak být pomyslně zpátky v místech, po kterých stále teskní," dodal Luděk Štipl.
Po válce se Egon Morgenstern snažil dostat zpět do vlasti, ale sovětské úřady mu to neumožnily. Přesto nikdy nezahořkl. „Křesťan, muslim nebo žid, všichni mají jednoho Boha. Zlo si dělají lidé sami, to pán Bůh nedělá!" komentuje svou životní pouť beze stopy nenávisti Egon Morgenstern.