Na pastvině nad Šumperkem se prochází desítka koní. Pětice klisen a stejný počet jejich hříbat byl druhý březnový víkend odebrán z chovu v Ludvíkově. Zvířata mají čerstvě po hygieně, na první pohled vypadají vykrmeněji než před dvěma týdny. Nohy, na nichž měla otevřené rány, mají ovázané. I ty se postupně hojí.

„Koně jsou odléčení, odblešení, odvšivení, odvšinkovaní. Všinky mělo celé stádo, dnes se koně ošetřují podruhé. Hlavně hříbata nebyla odčervená, ta jsou ještě v léčení. Krmit jsme je museli začít opatrně, nemohli jsme jim dát hned plnou krmnou dávku,“ popsal Petr Jon, který se ujal deseti z celkových osmnácti odebraných zvířat.

Nebýt kolemjdoucích, bylo by po ní

Ve stádu se pase i kobylka Bella, která nebyla schopna vstát a z bahna v Ludvíkově ji musel vytáhnout traktor. Zvíře je po dvou týdnech na první pohled v nesrovnatelně lepším stavu.

„Kdyby kolem nešli lidé, kteří říkali, že se tam vydali na procházku, asi by bylo po ní. Bylo štěstí, že se ji podařilo vytáhnout, než jí ztuhly nohy. Kdyby se to stalo, byl by problém,“ poznamenal Petr Jon.

Do Ludvíkova se v neděli 10. března vypravil, jakmile se o události dozvěděl na sociálních sítích. V kritické situaci chtěl pomoct.

„Nakonec to vyvrcholilo tím, že jsme tam do desíti do večera odváželi koně. Z krajské veterinární správy z Olomouce tam přijel pan doktor Lakomý. Ten konal, poprvé za třicet let jsem viděl úředníka na svém místě,“ vyzdvihl Petr Jon.

Deset koní pro něj a jeho spolupracovníky znamená práci navíc.

„Nějaké své koně jsem musel odvézt do spřátelených stájí, protože by se nám sem všichni nevešli. Naše koně jsme dali jinam, o tyhle se staráme. Někam se umístit museli. Přece jsme to nemohli nechat tak a jen se na to dívat,“ řekl.

V placené části článku se mimo jiné dozvíte
- jaký bude další postup ohledně zvířat
- jak se k celé situaci vyjádřila chovatelka z Ludvíkova
- proč může podobných případů jako byl ten Ludvíkovský přibývat

O odebrání koní rozhodli úředníci z odboru životního prostředí Městského úřadu Šumperk. Ti nyní budou rozhodovat i o jejich dalším osudu.

„Prioritou pro nás je zabezpečení zvířat, aby dostala potřebnou veterinární péči, měla dostatek potravy a stabilizovali jsme jejich zdravotní stav. Souběžně s tím probíhá ztotožnění těch koní, ověřujeme majitele, smlouvy. Situace okolo toho je hodně nejistá,“ řekl starosta Šumperku Miroslav Adámek.

Ozývají se zděšení majitelé

V historii města šlo o první případ odebrání tak velkého množství koní. Radnice proto situaci řeší i s ministerstvem zemědělství.

„Je to i hodně o emocích, ozývají se nám původní majitelé zděšení stavem svěřenců, kteří dali koně chovatelce s dobrou vírou, která ale nebyla naplněna,“ dodal Miroslav Adámek.

Veškerou péči, veterinární i stravu, hradí dočasným pečovatelům město. Petr Jon měl několik nabídek na sbírky, všechny ale odmítl.

Reakce chovatelky

K záležitosti se poprvé vyjádřila i chovatelka Gabriela Hajtmarová. V obsáhlém vyjádření, které zaslala médiím, kritizovala krajskou veterinární správu i dočasné pečovatele.

Největší vinu za situaci přikládá ženě, na jejímž pozemku koně žili.

„To ona byla jmenovaná správkyní pozemku a slíbila zajistit podmínky pro zimování, což nesplnila. Za podmínky na pozemku nese stejnou či větší odpovědnost jako já. Podnět na krajskou veterinární stanici byl jen vygradováním její snahy o to mě co nejvíce poškodit, když jsem jí kvůli její nespolehlivosti a nezkušenosti odmítala svěřit zodpovědnost za vedení kroužku u koní,“ uvedla Gabriela Hajtmarová.

Podle ní není pravda, že koně neměli řádnou péči.

„Podmínky na pastvině vlivem počasí nebyly ideální, ale tuto situaci jsme řešili, a byl domluvený přesun koní k novým majitelům či do náhradních prostor, a to nejpozději ke konci března,“ sdělila.

Podobné případy budou přibývat

Podle informací Deníku byla řada koní v uplynulých dnech, poté, co byli odebráni, přepsána v registrech na nové majitele. Mezi původními vlastníky koní a dalšími lidmi, kteří jsou do věci zainteresováni, panuje obava, aby se koně nakonec chovatelce z Ludvíkova, případně lidem s ní spojenými, nevrátili.

Jak dlouho se celá záležitost potáhne, není jasné.

„Pro nás je důležité zvířata ztotožnit, jestli opravdu patří těm majitelů, kteří se za majitele vydávají. Druhá věc je, aby veterinář posoudil, zda je kůň schopen převozu, jestli už je v takové kondici, aby mu převoz neublížil. Krajská veterinární správa navíc v místě, kam má být kůň přemístěn, musí zkontrolovat, zda jsou zde vhodné podmínky pro jeho ustájení. Protože je těch koní tolik, každý případ vydání budeme posuzovat individuálně,“ řekl starosta Adámek.

Petr Jon se koním věnuje třicet let, s podobně rozsáhlým případem jako je ten Ludvíkovský se nesetkal. Tuší však, že budou přibývat.

„Zaprvé, koní je moc. Lidé mají peníze, tak si je pořídí. A hlavně vzniká část koňáků, kdy si holky v šestnácti, sedmnácti koupí koně, za pět let ale odejdou na vysokou školu, vdají se nebo otěhotní. Na koně nemají čas a musí ho někam dát. Zařízení, která tvrdí, že se o koně postarají, přibývají. Pokud chce někdo takové zařízení provozovat, musí to být silná organizace,“ uzavřel.