Silnice z Hvězdy na Ovčárnu je jediná příjezdová komunikace k Pradědu, nejvyšší hoře Jeseníků. V květnu začala dlouho odkládaná rekonstrukce havarijního úseku, která si ve všedních dnech vyžádala úplnou uzavírku od 10.20 do 15.20 hodin.

Projevilo se to hlavně na Ovčárně, kde se odpoledne tvořily fronty turistů, kteří se vraceli z výletů. Buď nemohli odjet z parkoviště na Ovčárně, nebo se neměli se jak dostat kyvadlovým autobusem ke svým autům odstaveným v Karlově Studánce a na Hvězdě. To už je minulost. Rekonstrukce silnice pokročila natolik, že uzavírky končí. Nyní už je silnice průjezdná po celý den, ale řidiči musí kvůli bezpečnosti dodržovat maximální rychlost 20 kilometrů v hodině.

Ilustrační foto
Arriva ruší přímý spoj z Jeseníku do Prahy. Linka pronikla i do umění

„Silnice z Hvězdy na Ovčárnu je už průjezdná bez omezení. Je to pořád stavba, takže je tam potřeba projíždět zvýšenou opatrností. Zbývá nám dodělat už jen drobnosti jako svodidla a začištění, ale jinak je už všechno v pořádku, a turisti mohou jezdit nahoru i dolů pravidelně,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawky.

Rekonstrukce příjezdové silnice k Pradědu se blíží k úplnému dokončení.

Silnice na Praděd je průjezdná, říjen 2022.Silnice na Praděd je průjezdná, říjen 2022.Zdroj: MSK

„Čtyřsetmetrový úsek, na kterém se od letošního května intenzivně pracovalo, je nyní stabilní, a tak i bezpečnější a pro řidiče pohodlnější. Kontrolní den v minulém týdnu prokázal, že silnici už řidiči mohou používat po celý den. Na komunikaci ještě probíhají dokončovací práce, stále je to staveniště označené dopravními značkami, a tak bude ještě po nějakou dobu v tomto úseku snížena maximální rychlost na 20 kilometrů v hodině. Až bude vše hotovo, vrátíme se do režimu, na který jsou návštěvníci Pradědu zvyklí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka a upřesnil, že je třeba ještě dokončit svodidla a vodorovné dopravní značení.

Rekonstrukce silnice začala v pondělí 23. května, kdy také začala omezení dopravy a cestující museli počítat i se změnami jízdních řádů. Zhotovitelem je společnost Swietelsky stavební. Rekonstrukce by měla být kompletně dokončena ještě v měsíci říjnu.

Stanice Kouty nad Desnou.
Zázrak v Podesní: z trati na odpis jedna z nejlepších lokálek. Jak se to stalo

„Děkujeme všem turistům, ale i podnikatelům z okolí Pradědu za trpělivost. Těch dvacet týdnů bylo pro ně pro všechny skutečně náročných. Nicméně silnice rekonstrukci opravdu potřebovala. Při jejím plánování jsme hledali nejméně bolestné řešení, o víkendech se tudy jezdilo bez omezení, ve všední dny se výletníci dostali nahoru ráno a brzy dopoledne, dolů mohli sjet od půl čtvrté odpoledne. Také jsme posílili autobusovou dopravu. Opravením příjezdu k Pradědu jsme o něco zvýšili atraktivitu, ale také bezpečnost této oblasti,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.