Ve středu 27. listopadu večer sporný projekt aquaparku padl. O jeho ukončení rozhodla těsná většina třinácti zastupitelů města.

Dvousetmilionový záměr výstavby vodního světa ztroskotal na penězích. Žádná banka nebyla městu ochotna půjčit padesát milionů korun na jeho vybudování.

Vše o kauze Aquapark Jeseník ZDE

Do výběrového řízení na poskytovatele úvěru se žádný finanční ústav nepřihlásil. Představitelé města následně kontaktovali devět bank a zjišťovali jejich ochotu městu půjčku poskytnout.

Některé z peněžních ústavů město odmítly, jiné slíbily svá stanoviska dodat. Do středečního odpoledne se tak ale ani v jednom případě nestalo.

„Uvádějí důvody ekonomické, především obavy z nízkého provozního zisku města. Doporučují městu radikálně snížit provozní náklady aquaparku," popsala důvody negativního stanoviska jedné z bank starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Někteří ze zastupitelů podporovali variantu, aby se samospráva dále pokoušela úvěr získat. Jedním z argumentů bylo dvaadvacet milionů korun, které do příprav aquaparku a jeho velkorysejšího předchůdce, regionálního wellnesscentra, město během let investovalo.

„Zkusme ještě úvěrování sehnat. Teď už nás to nebude stát další peníze. Pokud se objeví nové ekonomické indicie, že na to opravdu nemáme, pak projekt zastavme. Po letech příprav a investici dvacet milionů, by teď bylo zbabělé to těsně před cílem zastavit, řekl zastupitel Pavel Perutka.

Zastánci vodního světa byli přesvědčeni, že zařízení pomůže turistickému ruchu. V okrese Jeseník existuje v hotelech či penzionech 9 400 lůžek. Turismus přináší stovkám místních obživu. „Podle mě je naše povinnost těmto lidem pomoci. Je to jedno z posledních zaměstnání, které se nám tu nabízí," řekl bývalý poslanec Jiří Krátký.

Jiní členové městského parlamentu měli na aquapark výrazně skeptičtější pohled. I proto, že na druhé straně hor, ve Velkých Losinách, vzniká termální park. Jeho existence by pro jesenické zařízení znamenala konkurenci.

„Někteří z nás pořád odmítají přijmout realitu, že velké i menší banky vystavily městu červenou kartu. Zastupitele, kteří budou hlasovat pro pokračování projektu, vyzývám: Pokud budou banky požadovat zástavu, ať zastaví své majetky. Ne, aby se zastavoval majetek města, který vám nepatří," vyzval zastupitel Karol Chwistek.

„Je to smutné, ale řada občanů si dnes říká: Raději nyní vyhodit dvacet milionů korun, než v budoucnu vyhodit dalších dvě stě," poznamenal jeho kolega Roman Mrosek.

Po dvou a půl hodinové debatě bylo jasno. Usnesení, které povede k ukončení záměru výstavby vodního světa, podpořilo třináct zastupitelů. Šest bylo proti, tři se zdrželi, jeden nehlasoval.

Tečkou za rozhodnutím většiny městských poslanců byla rezignace Pavla Perutky. „Vzhledem k tomu, že jsem před šesti lety stál u zrodu myšlenky aquaparku, považuji to za osobní neúspěch. Z tohoto důvodu podám paní starostce rezignaci na post zastupitele města Jeseníku," řekl Pavel Perutka.

O osmdesátimilionovou dotaci určenou na aquapark nemusí Jesenickou s koncem tohoto záměru přijít. Podle sdělení hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila se bude dotační úřad snažit vytvořit takové podmínky, aby se podařilo maximum z těchto peněz umístit na Jesenicko. Finance by tak mohly skončit v řadě menších projektů.

Je však třeba jednat rychle. Dotační peníze je nutné utratit a vyúčtovat nejpozději do poloviny roku 2015.

Nelze ovšem počítat s tím, že by se z dotace původně určené na aquapark zaplatila rekonstrukce zchátralého venkovního koupaliště v Jeseníku a bazénu v České Vsi. Jejich opravy totiž nejsou administrativně připravené.

Jesenický vodní svět v datechBudoucí podoba jesenického aquaparku.2007: V Jeseníku se začíná mluvit o stavbě wellnesscentra

říjen 2008: Radnice zveřejňuje podobu plánovaného wellnesscentra. Má stát 350 milionů korun

prosinec 2009: Vzniká petice proti wellnesscentru. Její signatáři se obávají ztrát zařízení a zadlužení města

leden 2010: Dotační úřad pro vážné nedostatky zamítá žádost o dotaci na stavbu wellnesscentra. Později ji vrací podruhé

červen 2010: Vedení Jeseníku nechává konečné rozhodnutí o wellnesscentru na novém zastupitelstvu vzešlém z voleb

duben 2011: Nové zastupitelstvo města schvaluje vybudování jiného zařízení. Má být menší a má stát 200 milionů korun

prosinec 2011: Jeseník získává na stavbu aquaparku osmdesátimilionovou dotaci

červen 2012: Aquapark projektanti naprojektovali příliš nákladně. Firma musí dokumentaci přepracovat

únor 2013: Kvůli problémům s projekční firmou narůstá zpoždění, záměr se dostává do časové tísně

duben 2013: Vychází najevo, že splátky investičního úvěru, výdaje na opravy a provoz aquaparku výrazně omezí investiční možnosti města

květen 2013: Lidé v Jeseníku chtějí o aquaparku vyvolat referendum

září 2013: Referendum se neuskuteční. Pro jeho vyhlášení se nedaří sehnat dost podpisů

říjen 2013: Do výběrového řízení na stavitele aquaparku se hlásí sedm firem. Nabídky se pohybují od 185 do 215 milionů korun

listopad 2013: Banky nechtějí na aquapark poskytnout úvěr. Zastupitelé záměr zastavují