Pětapadesátiletý Japonec - manažer zahraniční firmy s pobočkou v Prostějově, který žije v Olomouci, byl prvním potvrzeným případem koronavirové nákazy v Olomouckém kraji. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek podvečer uvedl na tiskové konferenci, že je stav pětapadesátiletého Japonce, který leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice, vážný.

Podle ministra trpí pneumonií, ale zatím nepotřebuje plicní ventilaci.

„Dýchá sám a infekční oddělení v Prostějově péči zvládá,“ konstatoval.

„Muž byl na služební cestě ve Velké Británii, a poté se vracel přes Mnichov, kde se zdržel. Po návratu hned postupoval přesně podle stanovených opatření. Dodržel karanténu. Žije sám, takže v bezprostředním okolí nikoho neinfikoval,“ popsal již dříve olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

Lesní bar u Horní Lipové v Jeseníkách
Zavřel i Lesní bar. Nouzový stav umrtví veřejný život na Šumpersku a Jesenicku

Dosud čtyři nakažení

Do čtvrtečního večera se v Olomouckém kraji testům na koronavirus podle epidemiologů podrobilo šestadvacet lidí v kraji, na výsledky dalšího testování se čeká.

Dosud bylo onemocnení Covid-19 potvrzené u čtyř osob. Kromě japonského manažera jde o manželský pár z Litovle a naposledy o šestatřicetiletého muže z Přerovska.

„Jedná se o mladšího muže z okresu Přerov, ročník 1984, který byl v Itálii. V tomto případě jde o typickou cestovatelskou anamnézu, protože se vrátil z oblasti s výskytem nákazy,“ uvedl pro Deník hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Nakažený je izolován na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Klinický průběh onemocnění je podle hejtmana normální.

Nákaza novým typem koronaviru byla už v úterý potvrzena také u manželského páru z Litovle. Dvojice se vrátila z lyžařského pobytu na severu Itálie. Manželé jsou v domácí karanténě.

Autobus IDSOK. Ilustrační foto
Kraj zrušil některé spoje, autobusy pojedou v režimu "jarních prázdnin"
Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník