O tom, že přibylo šest dalších potvrzených případů, informoval dnes po 14. hodině hejtman Ladislav Okleštěk.

"Všechny nové případy evidujeme ve správním obvodu Uničova," doplnil.

Podle informací kraje je v Uničově 18 nakažených, v Litovli 13 a v Olomouci 2 nakažení. Po jednom nemocném mají Hranice, Prostějov, Šternberk, Šumperk a Zábřeh.

Nakažený policista

Nákazu prokázalo laboratorní vyšetření také u jednoho příslušníka Policie České republiky z Olomoucka, který je podle standardního postupu v karanténě.

„Můžeme potvrdit, že jeden z policistů obvodního oddělení Litovel byl pozitivně testovaný na koronavirus,“ sdělila mluvčí policie Marie Šafářová.

„Výkon služby na tomto oddělení i v celé uzavřené oblasti probíhá v omezených podmínkách a zajišťují jej i jiné útvary,“ doplnila mluvčí.

V rámci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje bylo k pondělní 12. hodině v karanténě 65 policistů a občanských zaměstnanců.

Hygienici nad ránem rozhodli o uzavření měst Litovel a Uničov na Olomoucku, aby zabránili šíření koronavirové infekce. Lidé nemohou do měst a obyvatelé je nesmějí opustit.

První tisíce roušek 

Olomoucký kraj již zajistil pět tisíc roušek pro poskytovatele sociálních služeb. Dostávat je budou také řidiči, kteří do uzavřené oblasti vozí potraviny, pohonné hmoty a drogistické zboží.

„Na cestě je dalších pět tisíc roušek pro pomoc starostům Litovle, Uničova a Červenky. Budou je distribuovat občanům a tam, kde to bude nejvíce potřeba. Respirátory dostanou také prodavačky. Rouškami vybavíme rovněž řidiče, kteří zajišťují zásobování uzavřené oblasti. K dispozici je budou mít přímo na policejních kontrolních stanovištích,“ řekl pro Českou televizi hejtman Ladislav Okleštěk.

Hejtmanství také zřídilo novou informační linku pro veřejnost na čísle 950 770 636. Od úterý budou fungovat nové webové stránky www.krajpomaha.cz, kde budou zveřejňovány aktuální informace a nařízení.

160 policistů hlídá uzavřenou zónu

V uzavřené oblasti je nasazeno 160 policistů, kteří slouží ve 12hodinovém režimu na celkem 22 stanovištích.

Podle krajského policejního ředitele se objevilo několik případů, kdy se lidé snažili nařízená mimořádná opatření obejít.

„Máme tam mobilní hlídku, která hned reaguje na naše zjištění a snažíme se to hned řešit. Myslím, že lidé pochopí vážnost situace. Chci je vyzvat, aby nařízení dodržovali a neopouštěli oblast zbytečně. Snažíme se jim co nejméně komplikovat život,“ řekl Tomáš Mansfeld s tím, že policisté dnes dostali tisíc respirátorů.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník