Na provizorním autobusovém nádraží v Šumperku postávají ve středu 21. října dopoledne malé skupinky lidí. Čekají na autobusy, které je rozvezou do okolních vesnic.

„Se zblázníme. Budeme ohrožovat sebe a ještě ostatní,“ říká žena středního věku stojící na chodníku své kamarádce, která sedí v autobusu u otevřených dveří. Věta zůstává nedořeknuta, autobus zavírá dveře a další slova zanikají v rachotu motoru. Vůz vyráží směr Bukovice.

Na autobus na Rejchartice čeká pět lidí. Všichni mají předpisově nasazenou roušku, jejich nošení je ostatně na zastávkách veřejné dopravy povinné.

S rouškou na bradě

Jinak je tomu u kolemjdoucích. Lidé mají od středy povinnost nosit roušku i venku, pokud od ostatních lidí nemohou dodržet dvoumetrový odstup. A na úzkém chodníku ve Fialově ulici to opravdu nejde. Řada lidí má roušku nasazenou pod nosem, muži, který kouří, kus látky „zdobí“ bradu.

Čisté ovzduší v Olomouckém kraji - 20. října 2020
Výjimečně čistý vzduch v kraji! Přispěl nouzový stav

Staré letáky na zastávkách

Na označnících zastávek visí rady, co dělat, pokud někdo cestuje z oblastí nákazy novým koronavirem. Staré letáky z března, kdy byl koronavirus exotickou infekcí, kterou do Česka přiváželi cestovatelé. O půl roku později je samo Česko jednou z nejpostiženějších zemí na celém světě.

V prostředcích hromadné dopravy se projevil úbytek cestujících.

„Lidí ubylo opravdu hodně. Poslední dva, tři dny. Ne u dělnických spojů, ale přes den, kdy lidé cárali sem a tam. To už se neděje. A kupodivu se i roušky celkem nosí. Lidé na situaci reagují. Sice pozdě, ale reagují,“ říká strojvedoucí lokálky, která vozí cestující na železniční trati v podhůří Jeseníků.

Lidé mají strach, čekají co bude

Ubývá prý i turistů mířících vlakem do hor. Zůstávají ti skalní. Situace se prý začíná blížit té, která byla v březnu a dubnu.

„Lidé mají strach, čekají, co bude. Každý den rozkliknou zprávy a slyší osm, deset tisíc nově nakažených. Ať chceme nebo ne, máme to pod kůží. Lidé si řeknou: Pojedu na ten Králičák? Asi ne. Když je deset tisíc, co když někdo nakažený se mnou bude sedět ve vlaku nebo v autobuse? Radši budu jezdit jenom do práce a půjdu na zahrádku hrabat listí,“ říká strojvedoucí.

Smíšená stezka mezi Bratrušovem a Šumperkem je v první polovině října 2020 právně stále stavbou.
Cyklostezka v Bratrušově je dávno hotová, přesto je stavbou. Co brání kolaudaci?

V obchodech s nosem venku

Prakticky výhradně zarouškované obličeje byly ve středu k vidění i v supermarketech. Řada z nich ovšem také jen na polovic – nos odhadem u třetiny lidí zůstával venku. U pokladen se lidé snažili dodržovat rozestupy. Pro pokladní není mnohahodinová práce v roušce nic příjemného. Jedna z nich ve chvilce mezi odbavováním dvou zákazníků odhrnuje kus textilie a napije se vody.

„A teď jsem si ji polila,“ zlobí se a modrou jednorázovou ústenku mění za jinou. V práci je od pěti ráno a do konce směny v jednu jí ještě hodina zbývá.

Od čtvrtku 22. října řada jejích kolegů a kolegyň v maloobchodu zůstane doma. Vláda rozhodla o uzavření většiny prodejen a služeb podobně jako na jaře. Do třetího listopadu. Minimálně.