Farnosti se naštěstí podařilo ve spolupráci s obcí Jestřebí, k níž osada Pobučí patří, památku zachránit.

„Vnější stěny jsou staženy speciálními ocelovými lany, nově vybetonovaná je výztuha stěn v jejich horní části. Staženy lany a armovanou konstrukcí jsou také klenební oblouky, staticky zajištěny jsou i stěny presbytáře a svislé trhliny ve vnějším plášti kostela,“ informoval technický administrátor zábřežského děkanátu Luděk Diblík.

Při záchranných pracích na kostelíku velmi pomohli lidé ze zvolské farnosti. Díky jejich ochotě se například podařilo ušetřit téměř sto tisíc korun za lešení a jeho stavbu.

Zřícení sice kostelu v Pobučí už nehrozí, ale mše by se v něm sloužit nedala. Leží tu hromádky sutě, špinavé stěny jsou plné stop po vrtání a frézování, oltář je stejně jako varhany ukrytý pod igelitem a lavice se na mnoha místech rozpadají pod náporem dřevomorky a červotočů. Poškozená je i střecha.

„Na další opravy zatím nejsou peníze, čekáme na vhodný dotační titul šitý této památce na míru,“ řekl Luděk Diblík. Obec Jestřebí vložila do oprav během čtyř let dvě stě tisíc korun.

„Rádi bychom kostel zprovoznili alespoň na pohřební obřady a při pouti. Pobučí bývalo dřív německé; někdejší rodáci občas přijíždějí a chtějí kostel vidět. Snad se brzy podaří památku zkulturnit. Je to dominanta obce, tak ať není pro ostudu,“ řekl starosta Jestřebí Stanislav Gregora (KDU-ČSL).

Podle nápisu nad vchodem byl kostel vybudován v roce 1832. Pobučí má jen 120 obyvatel a aktivních věřících je tu pomálu. Ti chodí na mše do blízké Zvole.

Zábřežskému děkanátu se letos podařilo zajistit na opravu svatostánků na svém území dotace v hodnotě téměř pět milionů korun. Opravy s podporou dotací už skončily v kostele v Hoštejně a další se chystají ve Svébohodě, Jakubovicích a ve Strážné.