Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Brníčku po staletí ukrýval vzácné fresky

Brníčko – Unikátní gotické fresky v kostele Narození Panny Marie v Brníčku mají nyní v péči restaurátoři. Několik staletí zůstávaly ukryty očím věřících. Odkrýt se je podařilo před dvěma lety při průzkumu, který předcházel plánované výmalbě interiéru.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Restaurování středověké fresky.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Fresky pocházejí z období středověku, ze druhé poloviny čtrnáctého století. Pod nimi je ještě románská vrstva, která souvisí zřejmě s výstavbou kostela, tedy z konce třináctého století. Už tehdy byl kostel zdobený," řekl restaurátor Dušan Rohlík, který nyní pracuje na konzervaci unikátních maleb.

V našem regionu jde o ojedinělou památku. „Jsou to určitě nejstarší figurální fresky v okolí. Ze stejné doby pocházejí ještě fresky v kostele ve Vyšehorkách, ale tam jde o ornamentální výzdobu. Figurální fresky jsou vzácnější," vysvětlila památkářka Jitka Štáblová.

Malby pokrývají celý presbytář i vítězný oblouk. Na levé horní straně zdi pod klenbou je vidět osm postav – šest velkých a dvě menší, které klečí u pat velkých figur. Na protější straně je dalších šest figur. „Jedná se o dvanáct apoštolů. U menších figur předpokládáme, že by se mohlo jednat o donátory," popsala Jitka Štáblová.

Nahoře pod stropem kostel zdobili andílci a nad tím vším je postava Krista. „V tehdejší době byly největší hodnotou knihy, které byly velmi vzácné a drahé. Pro běžné lidi, kteří se ke knihám nemohli dostat a neuměli ani číst, fungovala takováto výzdoba kostela jako otevřená kniha, která jim přibližovala křesťanskou nauku," objasnil Dušan Rohlík.

Restaurátorské práce mají vzácné malby především očistit, zpevnit a zakonzervovat. Retušuje se jen minimálně. „U takto vzácných gotických maleb se respektují dané fragmenty a původní malba," přiblížil restaurátor.

Fresky pocházejí z doby vlády pánů z Otaslavic a Dubicka. Kvůli neklidu poté, co vymřel vládnoucí rod Přemyslovců, a dědickým dělením panství rod po roce 1330 vystavěl v Brníčku hrad a přenesl sem své sídlo. K jeho nejznámějším majitelům patřili Tunklové, kteří náleželi k nejvlivnějším pánům regionu v pohusitské době. Za jejich vlády se Brníčko dočkalo největšího rozkvětu a posléze i pádu, když došlo ke spojení se zábřežským panstvím. Hrad byl poté jako nepotřebný opuštěn a posléze samotnými majiteli rozebrán. Roku 1513 se uvádí již jako pustý. Právě za Tunklů mohlo podle odhadu restaurátora Dušana Rohlíka dojít k zakrytí fresek. Tunklové totiž patřili k utrakvistům, pro něž podobná výzdoba svatostánků nebyla významná.

Autor: Michal Krestýn

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letiště v Šumperku. Ilustrační foto

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení