„Občanské sdružení Sojka naši snahu mařilo i přesto, že kladné stanovisko jsme získali i od Správy chráněné krajinné oblasti. Dokonce nás někteří členové sdružení absurdně nařkli, že se snažíme o romantizující obnovu stavby po sudetských Němcích, která nemá již v Jeseníkách co dělat,“ řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Občanské sdružení Sojka, které se před několika lety prezentovalo jako společnost pro obnovu jesenické krajiny, v roce 2006 napadlo rozhodnutí Správy chráněné oblasti Jeseníky. Předmětem rozhodnutí byl souhlas se stavbou na Vřesové studánce. Obec Loučná nad Desnou tak kvůli rozjeté úřední mašinérii nemohla požádat o sedmimilionovou dotaci.

„Nechtěli jsme přijít o možnost čerpaní dotace, proto jsme pozornost přesunuli na zámecký park, pro který se nám dotaci získat bez problémů podařilo. Kaple na Vřesové studánce je jedním z mála projektů, který se nám prosadit nepovedlo, těžko odhadnout, zda se ještě pokusíme. Úsilí řady lidí o obnovu kaple bylo obrovské,“ dodal starosta Loučné.

O výstavbu kapličky, která na Vřesové studánce stála až do roku 1949, usilovala kromě obce také sdružení Obnova kulturního dědictví Desné i místní farníci. Sdružení Sojka se postavilo proti, jeho členové argumentovali tím, že kostel by do lokality přivedl zbytečně mnoho turistů. I když na seznamu ministerstva vnitra občanské sdružení Sojka stále figuruje, o jeho aktivitách poslední roky není slyšet. Sojka nemá své internetové stránky, kontaktní telefonní číslo je nedostupné.

Kaple na Vřesové studánce dostala svou kamennou podobu v roce 1850, skoro o sto let později lehla popelem po zásahu bleskem. Na místě dnes stojí kříž.