Firma o povolení stavby v chráněné krajinné oblasti usilovala pět let.

„Ministerstvem máme uloženo přibližně sto podmínek týkajících se ochrany přírody. Se všemi se můžeme vypořádat,“ řekl jednatel firmy K3 Sport Michal Kestl.

Lanovky pro třináct tisíc lidí

Ještě letos firma plánuje zahájení přípravných prací, kvůli areálu bude vykáceno šestatřicet hektarů lesa. „Podle nejoptimistič­tějších předpokladů by do areál mohl být otevřen ještě před koncem roku 2009,“ dodal Kestl.

Lyžařský areál nabídne nejdelší sjezdovku v Jeseníkách o délce dvou tisíc tří set metrů a s více než pětisetmetrovým převýšením. Lanovky a vleky jsou projektovány na hodinovou kapacitu třinácti tisíc lidí.

K dispozici budou tři čtyřsedačkové lanovky, na vrchol nejdelší tratě lyžaře vyveze šestisedačková lanovka. V areálu budou také čtyři vleky, návštěvníci si budou moci vybrat z pěti sjezdovek.

V plánech je i krytý bazén

Obec Loučná nad Desnou vybudování areálu podporuje. Slibuje si totiž větší rozvoj turistického ruchu, ze kterého bude profitovat obec i místní podnikatelé.

Zázemí včetně dojezdových tras je totiž situováno přímo do místní části obce Koutů nad Desnou. Parkovací plochy se budou nacházet v blízkosti hotelu Musil.

„Je to revoluce, protože před lety byla Loučná průmyslovou obcí. Výstavba takového areálu ale přitáhne další investory, takže určitě přibudou ubytovací a stravovací kapacity. Významným kladem budou také nová pracovní místa. Loučná by se pak mohla vyrovnat i velkým turistickým centrům v Krkonoších,“ míní starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD).

Obec se nyní všemožně snaží nabídnout turistům také letní alternativu vyžití. U rybníka Kocián tak již několik let vzniká rekreační areál, který zatím nabízí rybolov a několik sportovišť.

„Ještě letos dokončíme minigolfové hřiště, stavební povolení máme také na větší dětské hřiště a skatepark,“ dodal Martínek.

V plánech je již delší dobu také krytý plavecký bazén. Podle starosty Martínka ale bude obtížné pro mnohamilionovou investici získat dotaci.

Zájem turistů a investorů o Loučnou nad Desnou je patrný již nyní, projevuje se na cenách pozemků. Zatímco ještě před pěti lety bylo možné metr čtvereční pozemku pořídit za třicet korun, není se ceny pohybují od pěti set do tisíce korun.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika