Středisko již nyní připravuje nabídku nejrůznějších turistických atrakcí. Největší zájem ale patrně bude o lanovku, která návštěvníky stejně jako v zimě lyžaře dopraví na vrch Medvědí Hory. Odtud vede již jen krátká a příjemná procházka k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Vybrat si lze ale i delší pěší trasu, která vede rovněž po vrstevnici. Letní provoz areál zahájí 1. května.

„Velkým tahákem patrně také bude bike trail, což je v Jeseníkách novinka, inspirovali jsme se touto aktivitou v Rychlebských Horách. Jedná se o sjíždění různě náročných tras na speciálně upravených kolech, která budeme půjčovat. Trasy nepovedou strmě po sjezdovkách, ale spíše po vrstevnicích a budou mít různé stupně obtížnosti,“ vysvětlil ředitel areálu Martin Medřický.

Také v těsné blízkosti horní nádrže přibudou nové cyklostrasy. I s koly se návštěvníci nahoru dopraví lanovkou, podobně jako na Ramzové.

„Kromě stezek pro cyklisty bude vyznačena trasa pro in-line bruslení, která povede po spravené asfaltové silnici kolem horní nádrže,“ dodal Medřický.

Právě o návštěvu horní nádrže Dlouhé Stráně bude patrně v letních měsících velký zájem. Již dva roky se totiž lidé na toto atraktivní místo auty nedostanou a musejí si rezervovat místo v autobuse, který návštěvníky vozí na exkurzi elektrárny. Pokud si ovšem zájemci objednají termín s několikatýdenním předstihem, vůbec není jisté, zda horní nádrži uvidí. V případě nepříznivého počasí jako je déšť a mlha autobus nahoru nevyjíždí.

Exkurze elektrárny zajišťuje rovněž firma K3Sport, která vlastní loni otevřený lyžařský areál.

„Naším záměrem je k horní nádrži dopravit co nejvíce lidí lanovkou a omezit tak z důvodu ochrany přírody frekvenci autobusů. Samozřejmě počítáme s tím, že ne každý chce nebo může cestu od horní části lanovky absolvovat pěšky, proto počítáme s provozem ekologického mikrobusu na elektrický pohon,“ vysvětlil ředitel kouteckého areálu.

Zimní středisko Kouty nad Desnou, které bylo postaveno za náklady kolem 300 milionů korun, v zimní sezóně navštívilo přibližně 80 tisíc lidí. „Věříme, že v létě bude v areálu živo,“ doufá ředitel.