VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půvabné místo a teď i památka: hájenka chytré lišky a lesní kaple

Pavlov /FOTOGALERIE/ – Hájenka v lesích na západ od Loštic, která byla předlohou pro příběhy o chytré lišce Bystroušce, se může pyšnit statutem kulturní památky. 

17.6.2014 1
SDÍLEJ:

Zastavení střítežské křížové cestyFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Spolu s výjimečnou usedlostí byl za kulturní památku prohlášen také místní soubor křížové cesty a kaple Panny Marie.

Budova nedaleko Pavlova na Mohelnicku je podle památkářů velmi ojedinělá.

„Hájenka má neopakovatelný genius loci. Je jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek. V roce 1891 byla změněna na myslivnu, ale interiéry i exteriéry zůstaly, a usedlost se tak zachovala v původní podobě," popsala památkářka Jitka Štáblová.

Svůj vliv při zařazování na seznam kulturních památek měla také hodnota statku a okolních lesů, jež se staly předlohou místního malíře Stanislava Lolky.

Jeho obrazy s tématem chytré lišky pak inspirovaly spisovatele Rudolfa Těsnohlídka k pohádce Liška Bystrouška.

„Je to krásný objekt s bohatou historií a my se ho snažíme udržovat v alespoň vyhovujícím stavu. Možná, když se teď hájenka stala kulturní památkou, se podaří sehnat peníze na její úpravy," řekl David Wezdenko z Lesů Města Mohelnice, které se o hájenku starají.

Střítežská hájenkaHájenka ve Svinově u Pavlova na Mohelnicku - kulturní památkaHájenka, usedlost tzv. hřebečského typu, je posledním intaktně dochovaným stavením a zároveň jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek (60. – 70. léta 15. století). V roce 1891 byla změněna na myslivnu, ale interiéry ani exteriéry nebyly změněny a usedlost se tak zachovala v původní podobě (pouze se zásahy potřebnými pro její udržení).

K jižnímu průčelí přiléhá původní zahrada, kdy byla v 60. letech 19. století vykopána středověká křtitelnice, dnes uložená v mohelnickém muzeu.

Ministerstvo také přihlédlo ke kulturní hodnotě statku a okolních lesů, jež se staly předlohou místního malíře Stanislava Lolka. Inspiroval se vyprávěním střítežského lesního správce a namaloval obrazy s tématem chytré lišky. Rudolfa Těsnohlídka inspirovaly k jeho povídkám, na jejichž základě vzniklo libreto skladatele Leoše Janáčka Liška Bystrouška, které je folklorním fenoménem české kultury.

Křížová cestaStřítežská lesní kaple Panny MarieSoubor křížové cesty a kaple Panny Marie sestává z 12 kamenných sloupů – zastavení kalvárie a dále kaple Panny Marie včetně dřevěného misijního kříže je posledním odkazem na stále živý kult Panny Marie Střítežské. 

Jednotlivá zastavení křížové cesty pocházejí z roku 1840 a podle datace na posledním sloupu byla restaurována v roce 1907. 

Jsou zhotoveny z maletínského pískovce (ze kterého je vytesán i sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci) a výjevy na nich zobrazují poslední okamžiky života Ježíše Krista. 

Původní obrazy z plechu byly ze sloupů odcizeny a na začátku 21. století nahrazeny novými obrazy s pašijovou tematikou od místního umělce Petra Herziga Dubnického. I přes tyto nedostatky si zastavení udržují svou celistvost a autentičnost. 

Čelní fasáda samostatně stojící zděné emírové kaple Panny Marie má podobu edikuly, kdy dva mohutné přízemní sloupy portálu s dórskými hlavicemi nesou hmotnou římsu.

V interiéru se nachází jednoduchý zděný oltář, původně doplněný soškami sv. Huberta a sv. Josefa. Po pravé straně kaple je umístěn dřevěný misijní kříž.
Zdroj: Národní památkový ústav

Autor: Kristýna Kovaříková

Místo události:
17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení