Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj podpoří technické obory. Studenti budou pobírat stipendia

Šumpersko – Velký zájem je na trhu práce o absolventy technických oborů. Mladí vzdělaní lidé, kteří by rozuměli technice, ale chybějí. Kraj to chce změnit.

21.3.2014 4
SDÍLEJ:

Ředitel mohelnického závodu společnosti Siemens Pavel Pěnička.Foto: Siemens

Rozhodl se proto podpořit studenty připravující se na budoucí povolání v některém z vybraných technických oborů stipendii. Pro děti i jejich rodiče to může být motivace, proč zvolit zrovna technický obor.

Mezi okruhy, které kraj od příštího roku podpoří, patří strojírenství, elektrotechnika, aplikovaná chemie, stavebnictví či optika. Na stipendium budou mít nárok také studenti oborů mechanik strojů a zařízení a mechanik seřizovač.

„Stipendia jsou jedním ze základních kroků, aby to pro rodiče byla motivace. Důležité je, aby do systému vzdělávání budoucích techniků vstupovaly i firmy, což se u nás na Mohelnicku děje. Spolupracujeme se Siemensem i s Hellou," řekl ředitel Střední školy technické a zemědělské v Mohelnici Jiří Ženožička.

Na jeho škole se stipendium týká oboru mechanik – seřizovač. Otevírat budou jednu třídu pro třicet žáků. Zda se ji podaří naplnit, ale zůstává otázkou. Termín pro podávání přihlášek končí 15. března.

„Je těžké hodnotit, zda stipendia pomohou. Bohužel demografická křivka není příznivá. Zatím to vypadá, že zájem o tento obor bude stejný jako v minulém roce. Je ale možné, že nebýt stipendií, počet uchazečů by byl nižší," přemítá Jiří Ženožička.

Na Střední odborné škole a středním odborném učilišti v Šumperku budou moci získat finanční podporu od kraje studenti oboru nábytkářská a dřevařská výroba.

Škola dělá vše pro to, aby třídu naplnila. „Je to škoda, že zatím o tento obor není až tak velký zájem. Máme nové středisko praktické výuky v Rapotíně, ale problémem je dojíždění. Chystáme proto malou kampaň, kterou bychom chtěli zájem o tento obor oživit," řekl ředitelka školy Irena Jonová.

Dobré zkušenosti zde už mají se stipendii pro učňovské obory. Pobírají je téměř dvě třetiny žáků.

Také na Střední škole železniční a stavební v Šumperku budou mít studenti od září možnost dosáhnout na stipendia. Vedle učebních oborů je nově kraj poskytne také pro studijní obory strojírenství, stavebnictví a mechanik strojů a zařízení.

Zda možnost pravidelného přísunu financí bude pro současné deváťáky dostatečnou motivací, ve škole zjistí až v září. „Přihlášek je sice dost, ale nyní se nedá odhadnout, kolik studentů budeme mít v září. To se ukáže, až podle toho, kolik se nám sejde zápisových lístků," řekla Martina Černá ze školy na Zámečku.

Studenti si totiž mohou podat přihlášky na dvě školy, na jednu z nich ale ve finále odevzdají zápisový lístek.

Žáci technických oborů mohou získat stipendium ve výši patnácti set korun za pololetí. Podmínkou je prospěch do průměru známek 1,7.

„Příjemci ztratí nárok na stipendium při neomluvené absenci nebo špatném chování potrestaném důtkou ředitele, sníženou známkou z chování nebo podmíněným vyloučením ze školy," přiblížila podmínky pro získání stipendia mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Podpora se týká studentů, kteří nastoupí letos v září do prvních ročníků středních škol. V následujících letech pak budou přibývat další ročníky. Kraj vydá v letošním roce na podporu technického vzdělávání ze svého rozpočtu 1,7 milionu korun.

Ředitel Siemensu: Kvalifikovaných lidí je na trhu stále nedostatek

Olomoucký kraj se rozhodl podpořit maturitní obory zaměřené na technické vzdělání stipendii pro studenty. Jak se na tento krok dívá nejvýznamnější zaměstnavatel v regionu, závod společnosti Siemens v Mohelnici, který dává práci více než dvěma tisícům lidí? Šumperskému a jesenickému deníku odpověděl ředitel závodu Pavel Pěnička.

Jak vnímáte vy jako významný zaměstnavatel snahu Olomouckého kraje podpořit vzdělávání v technických oborech?
Nedostatek kvalifikovaných lidí na trhu práce stále trvá. Jako průmyslový podnik jakoukoliv motivaci studentů k technickému vzdělání samozřejmě vítáme. Skutečný zájem a popularitu technických oborů ovšem ve studentech probudíme až tehdy, kdy nábor na studium nebudou dělat školy, ale firmy nebo se na něm budou alespoň výrazně podílet.

O které obory máte největší zájem?
Víme, že v letech 2016 až 2020 budeme kvůli odchodům do penze každoročně potřebovat vyučené lidi v počtu mezi třiceti až padesáti. Nejžádanější profese jsou především obráběči, obsluhy CNC obráběcích strojů, obsluhy -seřizovači CNC strojů, a pak kvalifikovaní dělníci pro elektrotechnické obory.

Jak spolupracujeme se středními školami?
Uvědomujeme si, že ke zvýšení kvality výuky mohou přispět samy firmy, a to větším zapojením do procesu vzdělávání. Snažíme se proto studentům nejen umožnit technickou praxi, ale zároveň poskytnout technickou podporu školám a výcvikovým střediskům.
Podporujeme učiliště i okolní průmyslové školy a spolupracujeme také s technickými univerzitami. Před dvěma lety jsme například vybavili učebnu Střední školy technické a zemědělské v Mohelnici počítači a výukovými programy v hodnotě dvou set padesáti tisíc korun. Je v našem zájmu, abychom studentům zajistili moderní výukové prostředky, protože je to důležitá investice do budoucnosti našeho závodu.

Autor: Hana Kubová, Michal Krestýn

21.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení