Podle Procházky by mohla podnikatelům pomoci větší informovanost.

„Kraj vyhlašuje výběrová řízení a my bychom byli rádi, kdyby se o nich dozvěděli i naši podnikatelé a měli tak stejnou šanci, jako podnikatelé v okolí Olomouce,“ vznesl požadavek starosta Jeseníku Petr Procházka.

Tuto iniciativu podpořili i jeseničtí podnikatelé.

„Nechceme uzavřít firmu a skončit na úřadu práce. Chceme zakázky a také za ně dostat zaplaceno. Splatnost faktur delší než třicet dnů je nemorální,“ prohlásil šéf jesenické hospodářské komory a majitel firmy Stomix Bořivoj Minář.

Zdůraznil, že tento nešvar si osvojili už i obce.

„Je nehoráznost, aby kraj, města a obce žily na úkor podnikatelů. Hlavně menší podnikatelé si pak nemohou dovolit účastnit se veřejných zakázek, protože vědí, že budou čekat několik měsíců na to, něž jim přijdou peníze za provedenou práci na účet. Když si jdete do obchodu koupit chleba, také musíte platit hned,“ podotkl Minář.

Hejtman Martin Tesařík za kraj přislíbil lepší informovanost o zakázkách. Urychlení splatnosti ale podle něj není snadné. „Pro tento krok je třeba změna zákona,“ vysvětlil Tesařík.

S tím ale Minář nesouhlasí. „Nemusíme čekat, až za nás rozhodne evropský strejda, ale můžeme se k sobě chovat slušně,“ řekl Minář.

To, že dlouhá splatnost faktur dokáže pěkně zahýbat se základy firmy, dokladoval na vlastních zkušenostech majitel autodopravy Pavel Štefanský. Vaz mu téměř zlomila zakázka od developerské firmy. Když podepsal smlouvu na zemní práce u Penny marketu v Jeseníku, netušil, že se peněz ani po roce nedočká. Teprve když začal zadavatelům hrozit, že zablokuje vchod do prodejny, dostal první půlku dlužné částky.

„Slíbili mi, že zbytek zaplatí do konce června, ale moc tomu nevěřím. Kdo ví, kdy se peněz dočkám. Je to nespravedlivé. Když tankuji naftu, všichni chtějí platbu v hotovosti,“ uvedl podnikatel.