Komunisté jsou už ze hry venku, ČSSD jim ani nedal nabídku k dalšímu povolebnímu vyjednávání.

Vzniknout může vedení složené ze sociálních demokratů a lidovců, což by pro získání většiny v zastupitelstvu stačilo. Mohou rovněž pozvat do krajské vlády občanské demokraty, se kterými po komunálních volbách zasedli na olomoucké radnici, přestože sociální demokracii ODS tehdy ke spolupráci přizvat nemusela.

Jak sociální demokraté ústy budoucího hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) předeslali, jsou pro vítěznou stranu stěžejní témata z oblasti zdravotnictví.

Hlavní zbraní ČSSD v předvolební kampani totiž bylo: konec poplatků a stop privatizace ve zdravotnictví. Na Olomoucku k tomu navíc patří revize nájemní smlouvy s provozovatelem tří krajských nemocnic.

ODS a lidovci loni pronajali nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově na dvacet let společnosti Středomoravská nemocniční, kterou ovládá firma Agel.

„Chceme prověřit smlouvy s nájemcem nemocnic s cílem změnit jejich obsah tak, aby garantoval dostupnou a kvalitní péči,“ informoval již dříve Tesařík.

Předseda představenstva Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl ale nesouhlasí s tím, že by ujednání nedávalo kraji možnost promluvit do toho, jak má péče vypadat.

„Smlouva je vyvážená. Obsahuje ustanovení, kde kraj má možnost dohlížet na kvalitu a dostupnost poskytované péče. Změna smlouvy, to by byl výrazný zásah,“ uvedl.

Agel, který za necelý rok a půl investoval do nemocnic desítky milionů korun, tvrdí, že dohodu dodržuje a její vypovězení by bylo porušením práva.

„Smlouva je přesně definovaná, museli bychom ji nějak zásadně porušit. My však smluvní podmínky dodržíme a předpokládáme, že i druhá strana. Pokud bychom přesto dostali výpověď, bylo by to v rozporu s právem, takže takové jednání neočekáváme,“ reagoval mluvčí Agelu Tomáš Želazko.

O konkrétnějších věcech však mohou politici začít diskutovat až od pátku – pokud se dohodnou na podobě budoucí krajské vlády.