Jednání již proběhlo s hnutím ANO. „Jednáme v tuto chvíli se subjekty, které skončily před námi,“ uvedl Horák.

Role ODS je klíčová. Že by ODS v tuto chvíli jako jediná měla jisté místo v krajské vládě, nechtěl Horák komentovat.

Pokračování dosavadní koalice ve složení ANO, ODS a ČSSD není možné. Sociální demokraté ve volbách zcela propadli a skončili bez křesla v zastupitelstvu.

Výsledek voleb v Olomouckém kraji tedy výrazně promění složení krajské vlády.

Že cesta k ní nebude snadná zmínil lídr ANO a současný hejtman Ladislav Okleštěk

"Jednání nebudou jednoduchá, protože KDU-ČSL se ústy pana předsedy vymezilo proti hnutí ANO. Takže tento koaliční partner odpadá, takže musíme jednat s dalšími. Uvidíme, jaký najdeme programový průnik a s kým díky němu a počtu mandátů budeme schopni postavit koalici," uvedl v reakci na konečné rozložení mandátů.

Možné je vládní spojení Pirátů se Starosty (13 mandátů), Spojenců  (12 mandátů) a právě ODS (7 křesel). Celkem 32 křesel v zastupitelstvu. Tedy vláda bez vítěze voleb – hnutí ANO.

O dvě židle méně by pak měla koalice ve složení ANO, ODS a SPD.

„S SPD v tuto chvíli nejednáme,“ sdělil v sobotu v devět večer Horák.

Lídr Spojenců (KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc) Marian Jurečka po sečtení všech hlasů Deníku řekl, ze věří ve změnu.

„Výsledek je šancí k tomu, aby Olomoucký kraj mohl fungovat v budoucnu lépe, férově, transparentně. Věřím, že v jednáních se to teď podaří a změna nastane,“ uvedl Jurečka, který v krajských volbách získal 8 129 preferenčních hlasů, nejvíce ze všech.

Možnost společného postupu potvrdil i lídr stříbrných Pirátů se Starosty Josef Suchánek.

"Primárním, přirozeným partnerem pro nás je koalice se Spojenci. Těmi určitě začneme. Ještě dnes večer," řekl Deníku poté, co byly jasné výsledky voleb.