Výsledky KRAJSKÝCH VOLEB můžete ON-LINE sledovat ZDE

Výsledky voleb do Senátu - Šumpersko ZDE

Výsledky voleb do Senátu - Prostějovsko ZDE

21:15 Český statistický úřad hlásí sto procent zpracovaných volebních okrsků. Zde jsou výsledky voleb do zastupitelstva Olomouckého kraje u stran, které se dostaly nad potřebnou pětiprocentní hranici:

1. ČSSD: 26,7 % (47 238 hlasů)

2. KSČM: 22,82 % (40 379 hlasů)

3. Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty: 11 % (19 459 hlasů)

4. ODS: 10,91 % (19 308 hlasů)

5. TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj: 6,16 % (10 905 hlasů)

6. NEZÁVISLÍ získali 4,95 % a do zastupitelstva se nedostali

55 křesel v zastupitelstvi bude rozděleno takto:

ČSSD – 19, KSČM – 16, Koalice pro OK – 8, ODS – 8, TOP 09 a Starostové – 4

V kraji se hlasovalo v 925 okrscích. Voličů bylo 524 013, vydaných obálek 186 914, což je účast 35,67 %. Platných hlasů bylo 94,92 %.

21:00 Lídr Koalice pro Ol. kr. komentuje výsledky voleb

Nadšení z výsledků krajských voleb rozhodně neskrývá jednička kandidátky Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty (KDU-ČSL a Strany zelených) Marian Jurečka.

„Chtěl bych poděkovat všem voličům. To, že jsme předběhli ODS o něčem svědčí," řekl po zveřejnění volebních výsledků lídr jmenovaného politického uskupení.

Osm mandátů získali členové KDU-ČSL. Podle Jurečky bude strana i přes tento fakt prosazovat společný program, na němž se lidovci shodli s koaličními partnery ze Strany zelených.

19:25 Sociální demokracie slaví, koalici s komunisty se nebrání

Guláš, grilovaná kuřata, pivo, víno i štamprle. Oslavy, které přinášejí volební výsledky jsou v sídle České strany sociálně demokratické (ČSSD) v Panské ulici v Olomouci slyšet už při příchodu a atmosféra je zde oproti zázemí Občanské demokratické strany o poznání veselejší. Vítězství v krajských volbách zde sledovalo kolem třiceti lidí. Lídr kandidátky neskrývá svou radost.

„Tyto volby byly referendem proti Nečasově vládě. Čekali jsme mírně lepší výsledek, ale i tak jsme velice spokojeni. Vítězství levice je odrazem celospolečenské poptávky," sdělil Jiří Rozbořil, jednička kandidátky ČSSD. Zároveň přiznal, že se nebrání vstoupit do koalice i s KSČM.

„Zítra ve dvě hodiny máme klub zastupitelů, ten rozhodne o dalším postupu. Vyjednávat začneme v pondělí a chceme jednat se všemi politickými stranami, které se dostali do zastupitelstva, a to víceméně sestupně," sdělil Rozbořil.

Lídr ČSSD Jíří Rozbořil (vpravo) a odstupující hejtman Martin Tesařík (uprostřed) slaví vítězství v krajských volbách

Lídr ČSSD Jíří Rozbořil (vpravo) a odstupující hejtman Martin Tesařík (uprostřed) slaví vítězství v krajských volbách Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Jméno stávajícího hejtmana Martina Tesaříka, který letošními volbami končí ve funkci prvního muže hejtmanství, figurovalo na volebním lístku na dvanáctém místě. Voliči jej však vykroužkovali a v celkovém součtu obsadil těsně druhou pozici za lídrem Rozbořilem.

„Čekal jsem, že přeskočí i mě. Je to logické, protože je dvacet let v komunální politice, je hejtmanem a obecně známý," přiznal Rozbořil. Martin Tesařík svůj úsěch přičítá práci své a jeho kolegů. „Beru to jako ocenění své práce a koalice. Jsem za to velice rád. Chci poděkovat ale za všechny hlasy, které získala sociální demokracie v Olomouckém kraji," doplnil Martin Tesařík, který kromě hejtmana zastává funkci senátora.

19:10 Sečteno 99,8% hlasů

Neoficiální výsledky voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje

1. ČSSD 26,6%
2. KSČM
22,8%
3. Koalice pro Ol. kraj
11%
4. ODS
10,9%
5. TOP09
6,1%
6. Nezávislí 4,96%

18:33 Do druhého kola senátních voleb za Šumperk postoupili Miloslav Vlček (ČSSD) a Zdeněk Brož (KDU-ČSL).

18:20 předběžné rozdělení mandátů v Zastupitelstvu Olomouckého kraje

ČSSD by získala 19 mandátů, KSČM by obsadila křesel 16. ODS by se musela spokojit s 8 mandáty, stejný počet by dostala Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty. TOP 09 a Starostové by měli čtyři zastupitele.

Předběžné rozdělení mandátů v zastupitelstvu Olomouckého kraje

18.00 – Alexander Černý z KSČM komentuje téměř konečné výsledky

Silné vyjádření podpory KSČM připisuje lídr kandidátky pro Olomoucký kraj Alexander Černý současné politické situaci.

„Odráží to celkový stav ve společnosti. Jsem rád, že protestní hlasy se přerozdělily a připadly nám a ne krajní pravici. Příklon k levici v krajských volbách, a tím myslím ČSSD i KSČM, je jednoznačným signálem vypovídajícím o nespokojenosti občanů s celostátní politikou, protože to nejde oddělit," komentoval Černý výsledky, které se blížily definitivní podobě. Zároveň uvedl, že je připraven rezignovat na své místo v poslanecké sněmovně. Jednání o koalici předjímat nechtěl.

„Pokud zvítězí ČSSD, bude na nich, aby zahájili diskuzi," dodal Alexander Černý.

17:55  Do druhého kola senátních voleb za Prostějov postoupili Božena Sekaninová (ČSSD) a Jaroslav Šlambor (KSČM).

17:47 v krajských volbách sečteno 90% hlasů

1. ČSSD 26%
2. KSČM 23%
3. Koalice pro Ol. kraj 11%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

Komunisté zatím vedou na Přerovsku, o jedno procento tam předstihli ČSSD.

17.45 Kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Jurečka: Mohli bychom získat i osm mandátů

Na Třídě 1. máje v Olomouci, kde sedí štáb Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty, převládá spokojenost. Nedaří se narazit běčku s pivem, jinak je ale u domácího moštu, štrůdlu a tlačenky veselo.

„Výsledek je zatím bezvadný, pozitivní, i když napjatě sledujeme souboj s ODS. Vypadá to, že bychom mohli získat i osm mandátů, přičemž v současnosti jich máme pět. Je to skvělé," prohlašuje první kandidát koalice KDU-ČSL a Strany zelených Marian Jurečka.

Preferenčních hlasů má při sečtení téměř 94 % okrsků necelou pětinu. Straníci se oslovují Ahoj bratře, směrem k Jurečkovi občas zazní i Ahoj hejtmane.

Co se týče možného vedení kraje, je Marian Jurečka pro každou koalici, která bude stát na programu, s nímž šel do voleb, s výjimkou KSČM.

Lídr Koalice pro Olomoucký kraj Marian Jurečka (vlevo) ve volebním štábu

Lídr Koalice pro Olomoucký kraj Marian Jurečka (vlevo) ve volebním štábu

17.10 Olomoucká ODS vylučuje spolupráci s KSČM

V olomouckém štábu ODS je stále patrné napětí a nervozita. Přítomní se posilňují chlebíčky a řízky, pijí víno. Průběžné výsledky jim však k chuti nepřejí.

„Čekali jsme větší úspěch, stále ale nejsou sečteny všechny hlasy. Ovšem to, že jsem dostala přes dvacet procent preferenčních hlasů, mě motivuje a posouvá dál," řekla Markéta Záleská.

Pokles důvěry voličů zatím komentovat nechtěla. „Je to nicméně vzkaz všem pravicovým politikům, aby se zamysleli nad svou prací," sdělila Záleská. Jak dodala, spolupráci s KSČM její strana vylučuje.

17:00 Ve štábu olomoucké ODS veselo není, chlebíčky osychají.

V místnosti budovy Knihovny města Olomouce na náměstí Republiky, kde sídlí i olomoucká ODS, panuje neveselá atmosféra. Část kandidátů sleduje televizní přenos s výsledky, někteří sedí u počítačů. Chlebíčky i cukroví osychají.

Z výrazných postav olomouckých představitelů strany je přítomen primátor města Martin Novotný, jeho náměstek Martin Major, kandidátka na hejtmanku Markéta Záleská, Ivan Langer, Ivan Kosatík a bývalá manželka olomouckého primátora.

Lídr ODS Markéta Záleská sleduje výsledky krajských voleb

Lídr ODS Markéta Záleská sleduje výsledky krajských voleb. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

16.45

Lídr TOP09 Bořivoj Šarapatka komentuje průběžné výsledky: „Čekali jsme kolem deseti procent, ale zatím to komentovat více nechceme. Spolupráci s KSČM nebo ČSSD každopádně odmítáme a půjdeme do konstruktivní opozice," řekl poslanec a jednička kandidátky Šarapatka.

16:50

Senátní volby na Šumpersku - 1.kolo - po sečtení poloviny hlasů

1. Miloslav Vlček (ČSSD) 24%
2. Zdeněk Brož (KDU-ČSL) 22%
3. František Menscner (KSČM) 21%

Senátní volby na Prostějovsku - 1.kolo - po sečtení 65 %hlasů

1. Božena Sekaninová (ČSSD) 42%
2. Jaroslav Šlambor (KSČM) 20%

16.35

Volební štáb TOP09 a Starostů pro Olomoucký kraj sedí v restauraci v olomoucké Zbrojnici. Pět minut po půl čtvrté sleduje u piva asi deset členů a příznivců průběžné výsledky.
Obrazovky notebooků a televize ukazují pro kandidáty těsně přes 6 %. Sečteny jsou v té chvíli necelé tři čtvrtiny okrsků. Lídr kandidátky Bořivoj Šarapatka byl na výletě, ale už je ve štábu spolu s ostatními. Nafukují se balónky, nálada je jako v hospůdce.

Bořivoj Šarapatka a volební štáb TOP09 v olomoucké zbrojnici

Bořivoj Šarapatka a volební štáb TOP09 v olomoucké restauraci Zbrojnice. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

16:20 - sečteny dvě třetiny hlasů. V Olomouckém kraji stále vede ČSSD těsně před KSČM.

Komunisté jsou první na Šumpersku a Přerovsku.

Výsledky po sečtení 60% hlasů - Ol. kraj

1. ČSSD 26%
2. KSČM 23%
3. Koalice pro Ol. kraj 11%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

16:14 Podle odhadů Českého statistického úřadu by měly být výsledky známy ve večerních hodinách.

„Před čtyřmi lety byl Senát zpracovaný tak kolem deváté hodiny večer, krajské zastupitelstvo o hodinu později. Vše bude záležet na tom, jak rychle se jednotlivé okrsky spočítají," řekl Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu. Podle něj může někdy celkové výsledky zbrzdit jediný špatně zpracovaný okrsek.

15:50 - Po sečtení třetiny hlasů

1. ČSSD 26%
2. KSČM 24%
3. Koalice pro Ol. kraj 12%
4. ODS 11%
5. TOP09 6%

15:30 - Po sečtení 15 procent hlasů především z malých okrsků vede zatím ve volbách do olomouckého krajského zastupitelstva KSČM se ziskem 27%, druhá je ČSSD s 24%, třetí Koalice pro Ol. kraj s 12%, následována ODS s 9%.
Učast je zatím spočítána na 34%.

14:48 - Nejrychleji v celé ČR měli letos sečteny výsledky krajských voleb v jednom z okrsků v Moravském Berouně na Olomoucku. Na volebním serveru se objevily 24 minut po uzavření volebních místností.

Krajské zastupitele si přišlo vybrat 22 z 94 oprávněných voličů, volební účast tedy byla zhruba 23 procent. V okrsku jasně zvítězila KSČM s 50 procenty odevzdaných hlasů před Moravany s 13,6 procenta. O třetí místo se dělí ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty s devíti procenty.

14:00 volební místnosti se zavřely

Začalo počítání hlasů, konečné výsledky krajských voleb by měly být známy v sobotu v noci.

V Olomouci měli i 47%, ve Šternberku 20%

V Olomouci se po uzavření volebních místností účast pohybovala podle odhadů kolem 40%.

Čytřicet sedm procent zapsaných voličů přišlo například k urnám na Slovanském gymnáziu na třídě Jiřího z Poděbrad.

Přes 40 procent voličů zapsali i na ZŠ Stupkova či na třídě Spojenců.

Skoro 40 procent napočítali v Černovíře či Bukovanech.

Naopak na sídlišti Lazce na ZŠ Demlova přišlo jen okolo 30 procent hlasujících, podobnou účast měli i na Rožňavské ulici.

V Litovli v Městském klubu na náměstí Přemysla Otakara odvolilo okolo 25 % voličů.

V uničovském gymnáziu hlasovalo na 30 procent lidí, podobnou účast hlásili i z volební místnosti na ZŠ Pionýrů.

Ve Šternberku na ZŠ na náměstí Svobody přišlo volit jen okolo 20% zapsaných voličů.