Pozůstatky chaty se pod vrcholem Králického Sněžníku nachází padesát let. Sklepení sloužila nadšencům jako improvizovaný bivak, zároveň se stala velkou skládkou odpadu. Další skládku opodál tvoří materiál ze zbořené budovy.

„Před padesáti lety to naházeli támhle dolů. Železo, cihly, staré dřevo,“ ukázal Jiří Morávek. Je stavbyvedoucím firmy Stavitelství Trunec, která úklid lokality a její zkultivování během následujících měsíců provede.

Pracovníci budou bagrem likvidovat kamenné základy sklepů. Beton a železo budou odvezeny, očištěné kameny stavbaři naskládají zpět. Suť z nedaleké skládky budou prosívat a po jejím odvezení vytvarují původní terén.

Betony poletí vrtulníkem

Z nepřístupného místa v nadmořské výšce 1360 metrů nad mořem bude nutné odvézt zhruba čtyři sta tun materiálu. Transportovat jej bude vrtulník. Velké kusy betonu budou pracovníci rozbíjet a stejně jako další materiál jej naloží do velkých pytlů, takzvaných big bagrů. Vrtulník je přepraví o jeden a půl kilometru níže k rozcestí Pod Ludmilou, odkud je odvezou k likvidaci nákladní auta.

Protože lokalita leží v nejcennější horské přírodě, musí pracovníci dodržovat striktní podmínky.

„Bagr může pouze jednou vyjet na místo a jednou sjet dolů. Materiál se bude přesouvat výhradně vrtulníkem. K využití tu zůstane původní materiál, aby se sem nic nemuselo dovážet,“ nastínil Jiří Morávek.

Přesadili jestřábníky sněžnické

Před započetím prací botanici ze staveniště přesadili vzácné druhy rostlin, například jestřábníky sněžnické. Jsou místním endemitem, nikde jinde na světě nerostou. „Bylo to šedesát tři listových růžic, podstatná část populace,“ přiblížil Pavel Jurka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Smyslem projektu za jedenáct milionů korun, který spolufinancuje Evropská unie, je likvidace staré ekologické zátěže. „V ruinách sklepů navíc často nocovali lidé. Byly už v havarijním stavu, pro nocležníky to bylo nebezpečné,“ dodal Pavel Jurka.

Nízká zídka jako odpočinkové místo

Památka na někdejší Lichtenštejnovu chatu na Sněžníku nezmizí. „Jako připomínka tu po ní zůstane nízká zídka, která bude sloužit návštěvníkům jako odpočinkové místo,“ doplnil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Stavbu horské chaty na jihovýchodním svahu Králického Sněžníku inicioval v roce 1907 Moravskoslezský sudetský horský spolek. Pozemek poskytl kníže Lichtenštejn. Stavba byla otevřena v roce 1912. V 60. letech začala kvůli špatné údržbě chátrat a v roce 1971 byla kvůli špatnému technickému stavu zbořena.