Zájemci si mohli celý soubor prohlédnout v posledních deseti dnech března v mohelnickém kulturním domě.

Certifikát rekordu převzala vedoucí Městského kulturního střediska Mohelnice Vlasta Jirásková na velikonočních trzích na Staroměstském náměstí v Praze. Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit tam uspořádalo výstavu velikonočních exponátů.

„Vezly jsme s kolegyní vlakem do Prahy na ukázku tři stovky kraslic. Žádné jsme cestou nerozbily,“ řekla Vlasta Jirásková.

Soutěž vyhlásil Mohelnický spolek ručních řemesel už loni v listopadu. Vzor na kraslici musel přímo krajku vytvářet, anebo ji musel připomínat. První výrobky začaly chodit v lednu z celé republiky.

„Když jsme jich napočítali už pět set, rozhodli jsme se oslovit agenturu Dobrý den. Nejvíc, celkem 801, bylo nakonec kraslic paličkovaných. A jeden exponát byl dokonce jedlý, protože byl upleten ze sýrových korbáčiků,“ řekla Jirásková.

S pořádáním podobných akcí má bohaté zkušenosti. V Mohelnici už zorganizovala rekordy v počtu vystavených trojrozměrných betlémů, v počtu betlémů z krajky a v délce šály paličkované nepřetržitě celých 24 hodin. Část kraslic z výstavy v Mohelnici putovala na zámek ve Slavkově na výstavu, která potrvá do 11. dubna.

certifikát