O vítězství v soutěži se uchází čtyři zajímavosti z regionu

Jesenicko, Šumpersko – Nově otevřená expozice čarodějnických procesů v jesenickém muzeu, Venušiny misky na Smolném vrchu u Velké Kraše, lyžařský areál na Červenohorském sedle a tvarůžková cukrárna v Lošticích. Tyto čtyři zajímavosti soutěží o vítězství v internetovém hlasování, které vypsal internetový portál Kudy z nudy.

Soutěže se účastní 170 atraktivních míst. Jejím cílem je podpora domácího cestovního ruchu a přiblížení zajímavých míst a novinek sezóny turistům.

Zájemci mohou hlasovat do 30. září 2012 na portálu www.cenykudyznudy.cz . Účastníci hlasování mají šanci získat atraktivní ceny. (pek)

Za odpověď v anketě mohou lidé vyhrát sud piva

Jeseníky – Sud či multipacky piva Holba, knihu Chuť Jeseníků, turistické průvodce nebo batoh plný překvapení mohou vyhrát lidé, kteří se zapojí do soutěže vyhlášené Euroregionem Praděd.

Účastnit se jí mohou ti, kteří se do konce prázdnin vydají do Jeseníků některým z cyklobusů nebo turistbusů. Stačí si u řidiče vyzvednout jednoduchý anketní lístek a při vystupování jej řidiči odevzdat. Lidé v anketě odpovídají na otázku, jak dlouhý pobyt v Jeseníkách preferují.

Výherci budou vylosování 7. září ve Vrbně pod Pradědem, vítězové si budou moci své výhry vyzvednout až do Vánoc. Zvláštní cenou je víkendový pobyt pro dvě osoby v Priessnitzových léčebných lázních.

Petice bojuje za zachování českého lázeňství

Jeseník, Bludov – Petici za záchranu českého léčebného lázeňství mohou podepsat lidé v Jeseníku a v Bludově. V Jeseníku je k dispozici do konce července v obchodním centru Alkron, v Bludově v místním kulturním domě.

Petice reaguje na plány na připravované změny v českém lázeňství. Méně lidí má mít podle nové vyhlášky nárok na komplexní lázeňskou péči, takzvané křížkové lázně. Přibýt má naopak příspěvkových pobytů. Na ně si pacient musí vzít dovolenou a hradí si ubytování a stravu. Délka pobytu se má navíc zkrátit zhruba o týden.

Petice protestuje proti snižování množství peněz putujících do českého lázeňství a zmenšování rozsahu seznamu diagnóz, s nimiž se lidé jezdí do lázní léčit. Připomíná léčebné zaměření českých lázní, díky nimž se proslavily v celém světě.

„Nechceme razantními a nekoncepčními úsporami o tuto devízu přijít, neboť by to byl často konec fungování lázeňských zařízení v 36 lázeňských místech České republiky. Dopady do města a regionů by byly zcela fatální a nikdy by se nedaly napravit," stojí v petici.