Autoři biografie Jiří Hastík a Miloš Melzer vystihli v rozboru životních osudů a díla malíře severní Moravy nejrůznější aspekty, které ovlivnily jeho umělecký vývoj. Publikace přináší především motivy krajiny, které lze zachytit širokou škálou malířských technik. „Oslovuje mne současné umění. Díla Lubomíra Bartoše jsem zpočátku vnímal jako konzervativnější. Teprve později mě jeho práce začaly niterně oslovovat. Je to malíř s vynikající technikou, jeho výjimečnost spočívá v tom, že stále tvrdošíjně zůstává u svého rejstříku,“ řekl spoluautor textové části biografie Jiří Hastík.

Sedmdesátiletý umělec Lubomír Bartoš se narodil v Klopině. Svá studia završil v šedesátých letech minulého století na Akademii výtvarných umění. Jeho profesory byli Vojtěch Tittlebach, Vlastimil Rada a František Jiroudek. Pedagogicky působil v Lidové škole umění v Šumperku, od roku 1983 je na volné noze. V roce 1989 byl jmenován zasloužilým umělcem. Svou tvorbu představil na desítkách samostatných výstav. Jeho díla jsou zastoupena v našich i zahraničních sbírkách.

Křest biografie předcházel vernisáži další výstavy Lubomíra Bartoše, která se uskuteční v šumperském muzeu. „Výstava bude možná překvapením. Rád bych zde totiž také představil svou tvorbu z posledních let, kdy jsem se zaměřil na portréty,“ uvedl malíř. Vernisáž výstavy s názvem Lubomír Bartoš – malíř svého kraje se uskuteční ve čtvrtek 20. září v 18 hodin v Galerii Šumperska.