Město Šumperk odhaduje propad příjmů na 35 milionů korun. Škrty na straně výdajů ale ještě nechystá.

„Máme snahu uskutečnit všechny naplánované investice. Pomůže nám úvěr 40 milionů korun, který zastupitelstvo už schválilo. Použijeme ho na překlenutí doby, než dostaneme slíbené dotace, a na pokrytí vlastního podílu, který k dotacím musíme přidat,“ uvedl místostarosta Šumperka Marek Zapletal (ODS).

Pokles příjmů z prodeje majetku Šumperk zatím nezaznamenal. Žádné velké prodeje totiž neplánoval a privatizaci bytů má dávno za sebou.

Rozsáhlá úsporná opatření zahájilo město Mohelnice. Předpokládá, že příjmy budou proti plánu o jedenáct milionů korun nižší; z toho osm milionů tvoří daně a tři miliony příjmy z prodeje majetku.

„Investoři v oblasti průmyslu přibrzdili, méně se staví, takže neudáme všechny pozemky, s jejichž prodejem jsme počítali. Je také menší zájem o odkup městských bytů,“ uvedl starosta Mohelnice Zdeněk Jirásko (ODS).

Mohelničtí radní rozhodli, že radnice bude šetřit na provozních výdajích včetně mezd úředníků a údržby zeleně. Redukovat bude také investice. Například letošní etapu rekonstrukce krytého bazénu nechá na příští rok. Na půli cesty se zastaví rekonstrukce městské věže. Její havarijní stav bude sice odstraněn, ale památka nebude zpřístupněna veřejnosti.

„Podařilo se nám vyjednat snížení úroku na jednom významném úvěru, čímž město ušetří čtyři sta tisíc korun. Současný propad ale ovlivní i rozpočet příštího roku. Nejspíš se nepodaří převést do něj plánovaný zůstatek šest milionů korun. Tu částku asi vyčerpáme už letos,“ doplnil Jirásko.

Zábřeh zaznamenal za první pololetí propad daňových příjmů o deset milionů korun. A podle místostarosty Lubomír Sommera (KDU-ČSL) je nutné počítat s tím, že v příštím roce bude situace ještě horší, protože se v něm naplno projeví dopad letošní krize.

„Tajemnice už dala pokyn vedoucím odborů, aby s tím při přípravě rozpočtu na rok 2010 počítali,“ řekl Sommer.
Jeseník odhaduje propad daňových příjmů na 17 až 18 milionů korun. Úspory hledá mimo jiné v provozních nákladech.

„Například díky výběrovému řízení na centrálního dodavatele kancelářských potřeb ušetříme sedm set tisíc korun ročně. Zbavili jsme se starých aut, z původních devíti jich máme šest a i ty si pronajímáme. Rozpočet vylepšíme také prodejem městských bytů. Máme jich ještě přes pět set, ponecháme si nejvýš dvě stovky,“ řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

V posledních dvou letech radnice také výrazně ušetřila na mzdách. Z původních 150 zůstalo jen 118 úředníků. Na investicích ale Jeseník šetřit nechce.

„Evropské dotace je možné čerpat jen do roku 2011 a toho musíme využít. Naší prioritou je nepřijít o dotace, k nim ovšem musíme přidat vlastní podíl,“ řekl Cupal. Odhaduje, že obecní rozpočty se budou z krize vzpamatovávat až tři roky.