V kempech se podle jeho informace ubytovalo v roce 2009 o osm procent více Čechů než v roce předchozím. Celkem v nich strávilo dovolenou 921 tisíc turistů. Kempy v našem regionu zmíněný trend ovšem nezaznamenaly.

„Čekal jsem, že v době krize lidi přestanou jezdit do zahraničí a dovolenou budou trávit doma, ale u nás se to neprojevilo,“ řekl vedoucí kempu AC Morava v Mohelnici Pavel Balicz.

Do roku 2000 sem jezdilo hodně cizinců, zejména Holanďané a také Němci, mnozí se tu ubytovali dokonce na celé léto. Dnes spíš přespí jednu dvě noci a jedou dál.

Mohelnický kemp má kapacitu 250 lůžek v chatkách, bungalovech a motelu.

„Od roku 2000 zájem trvale klesá, lůžka pod střechou se ještě asi ze 75 procent obsadí, ale lidí se stanem či obytným přívěsem jezdí velmi málo,“ doplnil Pavel Balicz.

Stejnou zkušenost má i Jan Malachovský z rekreačního zařízení Krupá ve Starém Městě, které má kapacitu 150 lůžek. Od loňské zimy poklesl počet zájemců o individuální rekreaci o 40 procent.

„Zachraňují nás stabilní zákazníci, kteří u nás pořádají sportovní soustředění nebo léčebné pobyty. Na letošní zimu jsme museli zařízení poprvé zavřít. Dokonce ani o Silvestra nebyl zájem, ačkoliv dříve několikanásobně převyšoval naše možnosti,“ uvedl Jan Malachovský.

Na nedostatek klientů si naopak nestěžují majitelé autokempu Mlýn ve Velkých Losinách. Stejní návštěvníci se sem rok co rok vracejí. Láká je zejména termální voda místních lázní, cyklostezky a blízkost hor.

„Je pravda, že v poslední době ubylo klientů z Polska, Německa a Holandska, zato ale začali jezdit turisté ze Slovenska, ale i z Francie, Španělska, Belgie, a dokonce se tu objevili i Finové,“ řekl majitel Mariusz Jakubowski.

Doba autokempů podle jeho názoru zdaleka neskončila.

„Není to jen otázka levnější dovolené. Stále totiž existuje skupina lidí, kteří dovolené ve stanu či přívěsu dávají přednost. Když jim nabídneme lůžka v penzionu, kde je pobyt vyjde jen o deset procent dráž, s díky odmítnou. A není to kvůli ceně,“ řekl Jakubowski.

Klienty se snaží udržet vysokou úrovní služeb, zejména čistotou sociálního zařízení, na niž si v jiných kempech lidé často stěžují.

„Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. V posledních deseti letech se však začíná ukazovat, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv skutečný zájem o tento druh trávení dovolené,“ řekl Okamura.

V rekordním roce 2004 přespalo v našich kempech 1,02 milionů českých turistů, od té doby jejich počet prudce klesal až na 720 tisíc v roce 2008. Znamená to, že mezi lety 2004 a 2008, tedy před krizí, poklesl počet českých turistů v tuzemských kempech o neuvěřitelných 29 procent.