„Předloni byl přebytek pětadvacet milionů korun, ale to už je pryč. K 30. září jsme měli propad 13,7 milionů korun a do konce roku se jistě dostaneme na patnáct milionů,“ přiblížil neradostnou situaci starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Příští rok by měl být pro město ještě horší. Vedení radnice očekává propad ve výši dvaadvaceti milionů korun.

„Normálně má město volně k dispozici sto milionů korun, teď ta částka bude nižší o dvaadvacet milionů korun. Je krize a s tím musíme počítat,“ řekl Procházka.

Menší podporu tak pocítí všechny organizace, které každoročně žádají po městu dotace na chod a aktivity. Vedení města bude muset podle starosty pečlivě zhodnotit priority.

Už nyní představitelé města ví, že budou muset hodně přiškrtit plán projektů.

„Víme, že u Státního fondu životního prostředí bychom mohli žádat o dotace na projekty a úspěšnost by byla velká, ale nemůžeme do nich jít. Není na dofinancování,“ prohlásil Procházka. „Zásadně se změnila rozpočtová pravidla. Dnes můžete začít projekt, až máte peníze fyzicky, ale ty přichází ze státu průběžně. Každý projekt se ale musí předfinancovat, a protože vlastní zdroje nemáme, tak si musíme brát úvěry. To je strašné,“ dodal Procházka.

„Tohle je česká specialita. Nikde v Evropě se takto hloupě projekty nefinancují,“ přidal se místostarosta Jeseníku Jiří Staňa.

Ze SFŽP přitom chtělo město dostat podporu na proměnu Smetanových sadů, které už dlouho volají po zásahu odborníků. Stav některých stromů je velmi špatný a začínají být nebezpečné. Projekt by však představoval náklady v řádech desítek milionů korun.