Do kamionu naložil vysokozdvižný vozík osm palet krytiny. Kamion cestou na Ukrajinu zastavil ještě ve Zlíně, kde do něj doložili šest tun trvanlivých potravin.

Oboje poslouží uprchlíkům ubytovaným v Koločavě, kteří do bezpečnějšího Podkarpatí odešli z válečného východu a jihu země.

„Uprchlíků je tam několik tisíc. Než jsou zařazeni do pomoci, kterou poskytuje ukrajinská vláda, musí se o ně starat obec,“ popsal Ivo Dokoupil z Ukrajinské iniciativy. Ta se na vypravení kamionu podílí spolu s organizací Přes hranice zajišťující potravinovou pomoc a firmou Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí, která zabezpečila dopravu.

Obec Jindřichov v Jeseníkách, rodiště Evy Pavlovémanželky nově zvoleného prezidenta
První dáma vyrůstala v Jeseníkách. Dobře se učila, vzpomínají místní

Krytina je určena pro opravu budov, v nichž uprchlíci bydlí, a obecních objektů jako jsou školy a školky. „Situace je po roce válčení kritická, obecní rozpočty jsou na nule. Snažíme se pomoci tím, že jim přivezeme krytinu, aby si mohli opravit školy, školky, obecní byty, kam zatéká,“ doplnil Ivo Dokoupil.

Střešní krytinu darovala firma Cembrit, která má v Šumperku výrobní závod.

„Dnes se naložilo prvních osm set kusů krytiny. Je to vláknocementová krytina, metr osmnáct dlouhá, metr deset široká. Celkem jsme slíbili na Ukrajinu dodat 6500 kusů krytiny, toto je první část celého daru,“ specifikoval vedoucí logistiky firmy Cembrit Jiří Kössler.

Pondělní kamion je první z celkových sedmi, které na Podkarpatí vyjedou. Mířit budou do horského městečka Volovec a do Velkého Berezného na slovensko-ukrajinské hranici.