„Nešťastný průvod členů židovské komunity opustil Loštice již 22. června. Všichni museli jít pěšky na nádraží v Moravičanech, odkud jeli vlakem do Olomouce. O čtyři dny později nastoupili do transportu AAf do Terezína. Odtud byli zakrátko téměř všichni posláni do vyhlazovacích táborů v Treblince a Malém Trostinci, kde byli ještě do konce roku 1942 zlikvidováni. Z loštických Židů přežili pouze tři - Gréta Ecksteinová (Fischerová) a její rodiče,“ říká Luděk Štipl ze spolku Respekt a tolerance, který se zabývá osudy místních Židů.

Jednou z loštických obětí byl sedmadvacetiletý Kurt Wischnitzer. Jeho rodiče vlastnili menší prosperující výrobnu tvarůžků, kde také pracoval. Byl i dobrým muzikantem a hrál v místní sokolské kapele. Zahynul v Malém Trostinci a spolu s ním i jeho sestra Lily a oba jejich rodiče. O život přišel i dvaatřicetiletý Zikmund Knöpflmacher. Jeho rodiče vlastnili dům na náměstí, kde provozovali obchod s vejci. Zikmundův otec byl posledním starostou a matrikářem židovské obce v Lošticích. Zikmund a jeho mladší bratr Otto byli zatčeni již v roce 1941. Dvacetiletý Otto byl popraven téhož roku v Mauthausenu a Zikmund zahynul 28. června 1942 v Osvětimi.

Do transportu, v němž se v Olomouci ocitl i Kurt Wischnitzer a Zikmund Knöpflmacher, bylo zařazeno 856 Židů z Olomouce a okolí. Pouze čtyřiačtyřicet z nich se dožilo konce války. Obě fotografie použité k článku jsou z připravované publikace Loštice ve fotografii do roku 1948, která vyjde na podzim.