VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

20.5.2014
SDÍLEJ:

Zpěvačka Lenka Filipová.Foto: DENÍK/Attila Racek

Screamers se převtělí v šest statečných

Jeseník - S novým pořadem přijede oblíbená travesti skupina Screamers za svými fanoušky do Jeseníku ve středu 21. května. Pořad s názvem Šest statečných začíná v 19 hodin v Divadle Petra Bezruče. Vstupné je 250 korun v předprodeji, v den konání velké show stojí lístek 280 korun.

V knihovně vystoupí bratři Václavkovi

Šumperk - Městská knihovna v Šumperku bude ve čtvrtek 22. května svědkem setkání bratrů Václavkových. Miroslav je spisovatel, básník a autor hudebních textů, narozený v Rýmařově a žijící v Šumperku. V roce 2010 mu v nakladatelství Dokořán vyšla próza Člunky. Básně publikuje v literárním časopisu Divoké víno a jsou rovněž součástí antologií Ptáci z podzemí, či Míjím se s Měsícem. Otextoval hudbu svého staršího bratra Vladimíra a rovněž olomouckých hudebních skupin Bluesberg a Hynkovy Zámky. Letos mu v nakladatelství Knižní klub vychází próza Železné včely, oceněná cenou tohoto vydavatelství.

Pětapadesátiletý Vladimír patří k nejvýraznějším postavám české hudební scény. Jeho hudební začátky jsou spojeny s Ivou Bittovou a Pavlem Fajtem. Založil legendární skupinu Dunaj. Na svém kontě má několik cen Anděl. Pořad Bratření začíná v šumperské knihovně v 18 hodin, vstupenka přijde na padesátikorunu.

Malí umělci zazpívají na Slavíčkovi

Zábřeh - Již 13. ročník nesoutěžní přehlídky dětských pěveckých sborů s názvem Zábřežský slavíček uspořádají ve čtvrtek 22. května v kulturním domě v Zábřehu. Na přehlídce vystoupí malí zpěváci z mateřských škol Pohádka, Strejcova a Zahradní a sbory ze základních škol Severovýchod, B. Němcové a Školská. Koncert začíná v 16 hodin, vstupné je dobrovolné.

Zpěváci naservírují hity Michala Horáčka

Šumperk - Autorský hudební recitál významného českého textaře Michala Horáčka, je na programu šumperského Domu kultury v pátek 23. května od 19.30 hodin. Michal Horáček velmi noblesním a šarmantním projevem provází posluchače všemi svými hity, jež vznikly ve spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou. Návštěvníci koncertu uslyší oblíbené písně v podání špičkových zpěváků Františka Segrado, Ondřeje Rumla a Lenky Nové. Interpreti se pravidelně podílejí na nahrávkách autorské dvojice Hapka – Horáček. Hraje doprovodná hudební skupina Mateje Benka. Vstupné na recitál je 220, 270 nebo 320 korun.

Ve Starém Městě připravují Noc kostelů

Staré Město - Farní kostel sv. Anny ve Starém Městě bude během Noci kostelů, v pátek 23. května, otevřen pro veřejnost od 18 do 24 hodin. V průběhu komentovaných prohlídek místní duchovní provede kostelem, vysvětlí, k čemu se používají různé liturgické předměty, zájemci nahlédnou do sakristie či zimní kaple, prohlédnou si kůr, podívají se, jak fungují varhany, nebo navštíví starobylou podzemní kryptu. Kostel si zájemci mohou projít i individuálně. K vidění bude i výstava informačních materiálů  a fotografií. Pro děti bude připraven naučný kviz, za jehož rozluštění získají malý dáreček. Na zahřátí bude k dispozici čaj.

Slovan láká na Horečku sobotní noci

Jeseník - Horečka páteční noci se odehraje v pátek 23. května od 20 hodin v jesenickém hotelu Slovan. Návštěvníky čeká diskotéka s hity ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy byly v kurzu kapely Bee Gees, Modern Talking, Boney M a další. K poslechu a tanci hraje DJ Jester. Po celý večer budou v nabídce vybrané míchané nápoje za akční ceny. Vstupné je 50 korun, návštěvníci v dobovém kostýmu budou vpuštěni zdarma.

Na zábřežský bazén dorazí Tři sestry

Zábřeh - Skupina Tři sestry vyjede koncem května letos již podvanácté v řadě na velkolepou Gambrinus Tour, tentokrát se sci-fi nádechem. Hned druhou zastávkou jejich vesmírného turné bude v sobotu 24. května plavecký areál v Zábřehu.

„Na koncertu se můžete těšit na mimozemskou show s výčepem přímo na podiu i ve výčepních stáncích, ale hlavně na staronové intergalaktické hity, které skupina Tři sestry zahraje během svého více jak dvouhodinového vystoupení," zve na akci leader kapely Lou Fanánek Hagen. Návštěvníci koncertní show se tak mohou těšit nejen na bohatý a zajímavý program, ale i tradiční stylizovaný hostinec přímo na podiu, kde se hudebníci i diváci během produkce mohou občerstvit. Hosty zábřežského open air koncertu a pomocníky při konzumaci budou také spřátelené soubory E!E, Doctor P.P. a MZH.

Plavecký areál se pro návštěvníky otevře v 18 hodin, šestihodinový hudební maraton startuje o hodinu později. Vstupenky lze v předprodeji zakoupit v infocentrech v Zábřehu, Štítech a Hanušovicích, v šumperské cestovní agentuře Atlas a mohelnické prodejně Darka. K dispozici jsou také v prodejní síti Ticketstream, kde lze pořídit rovněž tzv. e-ticket, který si zaplatíte a ihned vytisknete z pohodlí svého domova.

Michal si bude hrát s dětmi v Mohelnici

Mohelnice -  Populární dětský komik, známý z pořadu Kouzelná školka, Michal Nesvadba, potěší nejmenší obyvatele Mohelnice a okolí v sobotu 24. května. Pořad Michal je pajdulák začíná v kulturním domě v Mohelnici v 10 hodin. „Budeme si spolu hrát a vyprávět o našem tělíčku - od hlavy až k patě a naopak. Po celou dobu jsou děti v blízkém kontaktu s Michalem, hrají si s ním a předvádějí se. Můžete se těšit na představení plné překvapení a legrace, malých a velkých loutek a kostýmů včetně dárků ze samolepicí pásky,\" lákají tvůrci pořadu. Dětské pořady Michala Nesvadby si za dobu svého uvádění získaly velké množství nadšených diváků. Za vstupenku děti zaplatí 130 dospělý divák 150 korun.

Herci z Vápení nastudovali muzikál

Rapotín - Melodie z muzikálu Příběh z Hameln zazní v sobotu 24. května od 18.30 hodin v Kulturním centru v Rapotíně. Příběh s krásnými songy nastudovalo divadlo Moravia Vápenná. Hlavním osobou muzikálu je krysař, který má z města Hameln  vyhnat krysy.  Vedlejším tématem je jeho láska k Agnes, díky které chce ušetřit město od zkázy, po tom, co nedostal od městských radních zaplaceno za svůj splněný úkol. Pořadatelé zajistili na muzikál dopravu z okolních obcí, odjezd autobusu je v 17.30 hod. od Obecního úřadu z Loučné nad Desnou, v 17.34 hod. je odjezd od tamního zámku, v 17.40 hod. je zastávka u hřbitova ve Velkých Losinách, v 17.45 hod. od místního hotelu Praděd, v 17.50 hod. spoj zastavuje u rapotínské restaurace U Skláren, 17.52 hod. pak mohou nastoupit cestující v Rapotín u č. p. 167. Doprava zpět bude zajištěna po ukončení představení. Vstupné je 60 korun.

Výstava připomene 1. světovou válku

Dubicko – Na výstavu, která připomene hned dvě kulatá výročí, zve veřejnost obec Dubicko. Expozice je věnována 100. výročí od vypuknutí 1. světové války, zároveň uplynulo 130 let od narození akademického malíře Vojtěcha Suchardy. Výstava bude otevřena v dubické sokolovně v sobotu 24. a v neděli 25. května. Návštěvníci si budou moci prohlédnout medaile, uniformu, pušku, mapy a další autentické předměty z 1. světové války. Na výstavě si budou moci zájemci zakoupit knihu mapující účast obyvatel Dubicka v této válce. Publikaci zpracoval kronikář obce Josef Koruna. (sos)

Pražské divadlo přiveze pohádku

Jeseník, Šumperk - Pohádka O krásném pávu a začarovaném hradu míří za malými i velkými diváky do Jeseníku a Šumperku v neděli 25. května a do Šumperka. Klasický pohádkový příběh, který napsala Božena Němcová, přiveze Liduščino divadlo Praha. Herci zatáhnou diváky do děje. Děti spolupracují, napovídají a zazpívají s. Představení v Domě kultury v Šumperku začíná v 10 hodin, opona v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku se otevře v 15 hodin. Vstupné je shodně 50 korun.

Lenka Filipová zahraje v Zábřehu největší hity

Zábřeh - Na skutečnou hudební lahůdku se mohou těšit návštěvníci koncertu stálice naší populární i klasické hudební scény Lenky Filipové, který se uskuteční v neděli 25. května od 19 hodin ve velkém sále kulturního domu v Zábřehu. Populární zpěvačku a kytaristku si na svůj tradiční jarní koncert přizvala zábřežská folková kapela Madalen.

Koncert je pokračováním projektu Concertino, se kterým Lenka Filipová s velkým ohlasem vystupovala již v loňském roce. Její program posluchačům nabídne mimořádnou žánrovou pestrost. Obsahuje populární hity jako Zamilovaná, Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas nebo duet Mosty, úpravy autorů klasické hudby (Vivaldi, Dvořák, Bach), lidové písně, ukázky francouzských šansonů či keltské balady. „Po letech se mi podařilo splnit si sen a propojit klasiku s písničkami s kvalitními texty, které oslovují publikum několika generací," uvedla zpěvačka, která si tradičně hlídá své soukromí.

První sólovou desku nazvanou podle hitu Zamilovaná vydala Filipová už v roce 1982. Během své kariéry vydala téměř dvě desítky alb, z nichž většina z nich byla oceněna jako zlaté nebo platinové, a absolvovala stovky koncertů doma i v zahraničí. Získala Grand Prix na kytarovém festivalu v Nizozemských Antilách, v roce 1997 českou Cenu Grammy a v roce 2008 vystoupila v pražské O2 aréně jako předskokanka Céline Dion. Na zábřežském koncertu Filipovou doprovodí další vynikající muzikanti: Jindřich Koníř na klávesové nástroje a Sean Barry na irskou harfu.

Koncert skupiny Madalen, Lenky Filipové a jejích hostů slibující mimořádně příjemnou atmosféru startuje v 19 hodin. Vstupenky lze zakoupit v obvyklých prodejních místech Zábřežské kulturní, kromě Zábřeha také v Šumperku, Mohelnici, Štítech a Hanušovicích.

Klasická komedie potěší jesenické publikum

Jeseník - Slavná Moliérova komedie Zdravý nemocný - to je další nabídka pro abonenty Divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Představení, které nastudoval profesionální soubor šumperského divadla, je na programu v pondělí 26. května v 19 hodin.

V titulní úloze se představí zřejmě nejpopulárnější herec šumperského ansámblu Petr Komínek. V roli jeho bratra Beralda ztvární hostující brněnský herec Miroslav Černý. Dále se diváci mohou těšit na herecké koncerty zkušených umělkyň Dany Růžičkové, Venduly Novákové a Olgy Kaštické. Zájemci si mohou zakoupit vstupenku na volná místa za 250 korun.

Autor: Soňa Singerová

20.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
19

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Šumperští Draci. Ilustrační foto

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V mlze se na Mohelničáku srazily dva kamiony

Dva kamiony se srazily v pátek 20. října ráno na hlavním tahu mezi Studenou Loučkou a Moravskou Třebovou.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení