VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 13. týden

Region - Co byste si neměli nechat ujít? Podívejte se

29.3.2016
SDÍLEJ:

Herec Lukáš Pavlásek.Foto: Marie Bartošová

29. března

Spisovatel odhalí krásy Jeseníků

Šumperk – Na setkání se spisovatelem a milovníkem přírody Leo Burešem jsou zváni všichni v úterý 29. března do šumperského G klubu. Publicista bude vyprávět nejen o krásách Jeseníků, ale i o tom, které jesenické rostliny jsou chráněné, které ohrožené a které už vyhynuly, které jsou nejvzácnější a které nejkrásnější. Beseda začíná v pět hodin odpoledne. (zak)

31. března

Bloggerka bude číst ze své knihy Kafe a cigárko

Jeseník – Pražská herečka Marie Doležalová, která je známá i díky účasti v sedmé řadě televizní taneční soutěže StarDance, přijede za svými fanoušky ve čtvrtek 31. března do Hotelu Slovan v Jeseníku. Umělkyně je také populární díky svému blogu, který začala na internetu psát jen tak pro radost a pro své kolegy z divadla, aby je pobavila. Ale záhy Kafe a cigárko začalo bavit lidi mnohem víc, než by se Marie nadála. Své blogy vydala knižně. Za tento počin získala cenu Magnesia Litera. Ty nejlepší glosy s podtitulem Historky z hereckého podsvětí bloggerka představí veřejnosti v projektu LiStOVáNí. Čtení z knihy Kafe a cigárko začíná v osm hodin večer. Zájemci si budou moci knihu podepsanou Marií Doležalovou na místě zakoupit. (zak)

V Zábřehu se představí komik Lukáš Pavlásek

Zábřeh – Komici z pořadu Na stojáka Lukáš Pavlásek, Josef Polášek, Daniel Čech a Arnošt Frauenberg ve čtvrtek 31. března polechtají bránice návštěvníků zábřežského kulturního domu.

„Oblíbenou stand-up comedy známou z televizních obrazovek bude možné zažít v Zábřehu naživo již podruhé. Mužné kvarteto pobaví diváky gejzírem vtipů, zpěvem či improvizovanými scénkami. Tahákem bude tentokrát nejen finalista soutěže Star Dance Lukáš Pavlásek, ale i známý divadelní a filmový herec Josef Polášek," přiblížil akci Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Pořádná porce humoru je pro zájemce připravena od 19 hodin, vstupné činí 210 a 250 korun. (zak)

Skupina NASLISE zaplní Galerii mladých

Šumperk – Výstavu výtvarné skupiny NASLISE bude hostit Galerie mladých Vlastivědného muzea v Šumperku. Seskupení vzniklo v roce 2014 v Galerii Kafe v Rovensku.

„Její členové, ač každý trošku jiný, mají společnou touhu výtvarného vyjadřování a také lásku k regionu, ve kterém působí," představili vystavující výtvarníky pořadatelé výstavy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout malby Františka Krňávka z Rovenska, Josefa Baslara z Bludova, Petra Kučery ze Šumperka a Ivy Zamykalové z Bohdíkova a, expozici doplní voskové batiky Jaromíry Posmýkové ze Zábřehu a fotografie Antonína Štefuráka ze Zábřehu. Vernisáž je na programu ve čtvrtek 31. března od 17 hodin, výstava potrvá do 1. května. (zak)

1. dubna

V Mohelnici zahraje saxofonové kvarteto

Mohelnice – Saxofonové kvarteto Altissimo potěší milovníky klasiky v Mohelnici. Kruh přítel hudby zde pořádá v pátek 1. dubna od 19 koncert. Zazní díla Astora Piazzolly, George Gershwina a dalších skladatelů. Kvarteto ve složení Daniel Troszok (sopran saxofon), Lukáš Kolek (alt saxofon), Jiří Pohanka (tenor saxofon) a Matúš Tomala (baryton saxofon) se představí v sále mohelnické ZUŠky. Vstupné je 70 korun. (zak)

Fotograf zachytil ženské tělo

Zábřeh – Výstavu fotografií zachycujících ženu, ženské tělo či motivy vztahu muže a ženy s názvem Tak to holt vidím představí v galerii zábřežského kina Retro hudebník, kameraman a profesionální fotograf Jarek Plesar. „Jeho černobílé i kolorované klasické fotografie mluví samy za sebe. Jsou především přímočaré a přirozené, tajemné i erotické a nechybí jím příběh," popisuje vedoucí kina Věra Smrčková.

Vernisáž výstavy královéhradeckého umělce, který vystavuje po celé republice i v zahraničí, se uskuteční v Retru v pátek 1. dubna od 17 hodin. Jejich uvedení doprovodí autorské čtení básní Jiřího Smolíka a hra na kytaru v podání Jarka Plesara. Jeho zábřežská výstava potrvá do 2. května. (zak)

Metalový nářez v Mohelnici: Arakain a Dymytry

Mohelnice – Arakain a Dymytry – spojení, které přiláká řadu vyznavačů rockové a metalové muziky. Ti se mohou těšit na dvojkoncert těchto kapel, které v pátek 1. dubna zavítají do mohelnického kulturáku. Čeká je nevídaná show plná světelných efektů. Koncert je součástí Arakain Dymytry Tour 2016. Kapely zahrají společně i samostatně, slibují největší hity a songy z nových desek, které vyjdou před začátkem turné. Koncert začíná ve velkém sále kulturního domu v osm hodin večer. Vstupenky stojí v předprodeji 349, na místě 390korun. (zak)

2. dubna

Dvě desítky sborů si zazpívají na Zlaté lyře

Šumperk – Dvě desítky dětských pěveckých sborů se představí na celodenní přehlídce, která se uskuteční v sobotu 2. dubna v klášterním kostele v Šumperku. Festival Zlatá lyra odstartuje v 9 hodin ráno, další koncerty se konají vždy po dvou hodinách (v 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 a v 17.00 hodin). Na pěti koncertech se představí vedle všech oddělení pořádajícího Šumperského dětského sboru také mladí zpěváčci ze Zlína, Mohelnice, Zábřehu, Loštic, Loučné i z Rudy. Vstupné je dobrovolné. (zak)

Botanička zve na exkurzy za lišejníky

Šumperk – Za lišejníky a mechorosty v podhůří Jeseníků se mohou vydat zájemci 2. dubna společně s botaničkou Magdou Zmrhalovou ze šumperského muzea a jejím kolegou Josefem Haldou z muzea Orlických hor.

Trasa vycházky povede do Malínské rokle a bude 5 až 8 kilometrů dlouhá. Sraz účastníků je v 9.30 hodin na začátku Malínské rokle, což je asi dva kilometry po zelené turistické značce ze železniční stanice v Novém Malíně (směr Malínská rokle, Kamenný vrch). Místo srazu je dostupné buď vlastním autem, nebo vlakem (odjezd ze Šumperka v 8.50 hodin). Zájemci o exkurzi musí zaslat přihlášku (s uvedením mailové adresy a telefonního čísla) na adresu: magda.zmrhalova@muzeum-sumperk.cz, případně se hlásili telefonicky na čísla 494 534 450, 583363070, 583363077. (zak)

Zámek bude o víkendu plný pohádek

Úsov – První dubnovou sobotu zavítají na zámek v Úsově pohádkové bytosti, které budou po celý den provázet návštěvníky po expozicích lovecko-lesnického muzea. Děti se mohou těšit na pohádkový program a hudební doprovod písniček z nejznámějších pohádek. Na nádvoří zámku budou připraveny i oblíbené atrakce pro děti, například historický kolotoč či střelba z kuší. Akce se uskuteční v sobotu 2. dubna od 9 do 15 hodin. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout zámeckou expozici, které se o víkendu otevírá po zimní přestávce. (zak)

Poslední premiérou bude Léto v Laponsku

Šumperk – Je léto. Lucie a Leoš stopují do Laponska. Před sebou mají polární kruh a za sebou hromadu problémů, o kterých si myslí, že zůstaly zapomenuté doma. Ale během čekání na silnici začíná minulost znovu ožívat. To je ve zkratce děj poslední premiéry letošní sezony v Divadle Šumperk. Inscenace Léto v Laponsku, kterou napsal Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha, začíná v sobotu 2. dubna v sedm hodin večer.

„Česká komedie s hořkou příchutí pro pět herců vás zavede do rodinných příběhů, které dobře znáte. Během jediného večera se dostanete do obývacího pokoje jedné typické české rodiny, na meditační kurs Vesmírné energie u Máchova jezera, na finské silnice směrem na sever a do nonstop baru," nastínil děj inscenace ředitel divadle Matěj Kašík.

Připomněl, že Jaroslav Rudiš patří v současné době mezi nejznámější české spisovatele své generace. Je podepsán například pod scénářem pro fol Alois Nebel. Publikuje česky i německy. Byl oceněn mnoha prestižními literárními cenami u nás i v zahraniční, jeho literární texty byly několikrát zfilmovány. Žije v Praze. Hru napsal se svým spolužákem ze základní školy Petrem Pýchou. Ten je autorem mnoha dramatických textů, které uvádějí česká divadla a rozhlas. Učí na gymnáziu češtinu a žije v Podkrkonoší. Za Léto v Laponsku získali autoři Cenu Českého rozhlasu a cenu v Dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za rok 2005.

Komedii nastudoval s herci Divadla Šumperku Petr Mančal, režisér Českého rozhlasu a občasný filmový a divadelní herec.

V inscenaci účinkují: Jan Kroneisl (Leoš), Lucie Šmejkalová (Lucie), Olga Kaštická (Helena, matka), Josef Vrána (Karel, otec) a Vít Pištěcký (Orion). (zak)

Soubor Tyl přiveze do Štítů komedii

Štíty – Komedie v podání divadelního souboru Tyt Králíky míří za diváky do Štítů. Inscenaci Řeči ostříleného autora Neila Simona rozehrají aktéři v sobotu 2. dubna od šesti hodin v podvečer v kulturním domě. Vstupné je dobrovolné. (zak)

Sobotu začíná zlatokopecká sezona

Zlaté Hory – Jesenický Klondik je stále více populární. Nevěříte? Udělejte si čas a zavítejte 2. dubna do Zlatých Hor. Start účastníků 14. ročníku soutěže Otvírání jesenického Klondiku se koná přímo na náměstí ve Zlatých Horách v 10 hodin. Akci pořádá ve spolupráci s městským úřadem sdružení Pinka, Klub přátel Zlatých Hor a další příznivci zlatokopecké vášně, která má v tomto kraji dlouholetou tradici. (še)

Děti si vyrobí lucerničku pro broučka

Jeseník – Svítíme s broučky – tak se jmenuje tvořivá dílna, na kterou zve v sobotu 2. dubna od 10 hodin malé návštěvníky Vlastivědné muzeum Jesenicka. „Přijďte si do muzea vyrobit lucerničku v duchu Broučků známého spisovatele Jana Karafiáta a navíc se dozvíte i mnoho dalších informací o nočních živočiších," zvou pořadatelé. Dílna je určena pro děti od 3 do 10 let. Maximální počet účastníků je 10 osob. Vstupné je 20 korun. (zak)

3. dubna

Motýli naservírují publiku jarní koncert

Rapotín – Nový repertoár i osvědčené hity předloží svému publiku v Rapotíně dětské pěvecký sbor Motýli Šumperk. Koncert se koná v neděli 3. dubna od šesti hodin vpodvečer v kulturním centru. Vstupné je 50 korun. Obec Rapotín zajišťuje na jarní koncert Motýlů autobusovou dopravu. Autobus bude přistaven 17:15 hodin u skláren a bude zastavovat na všech autobusových zastávkách, dále u VÚCHS Rapotín a na zastávce Pod Holubím vrchem. Po koncertu je odvoz také zajištěn. (zak)

Autor: Redakce

29.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závod Hard v Jeseníku.
1 2

Jesenický Hard koupil nový majitel, zaměstnanci mají obavy

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Na Jesenicku vyrostlo nové stromořadí

Více než stovka dobrovolníků se sešla v sobotu 11. listopadu pod lázeňským vrchem v Jeseníku.

Vyberte GÓL PODZIMU! Třináct střelců krajského přeboru bojuje o titul

ANKETA / Ve třinácti podzimních kolech krajského přeboru probíhala hlasování o nejlepší gól týdne. Vítězné akce se staly součástí velké ankety o gól podzimu, jehož autora ocení v úvodu další fáze sezony olomoucký Krajský fotbalový svaz.

Bílé Jeseníky zalité sluncem. Takto to teď vypadá okolo Pradědu

FOTOGALERIE / Přípravy na zimní sezonu finišují v lyžařských areálech v Jeseníkách. Nikdo si ale ještě netroufá tipnout, kdy se na svazích budou prohánět první lyžaři. Přírodní sníh se zatím drží pouze ve vyšších horských partiích, kde se už objevili první návštěvníci s lyžemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT