12. května

Jiří Kolbaba zve na cestu po jihu Afriky

Šumperk – Populární dobrodruh a cestopisný zpravodaj Jiří Kolbaba se opět vrací do Šumperka. Po přednášce o historkách z cest po slavné Severní Americe se v druhý týden v květnu vydáme na velký okruh jihem Afriky.

„Návštěva tohoto kontinentu je plná vzrušení ze splněného snu," představuje svůj pořad populární fotograf.

Expedici zahájí na Viktoriiných vodopádech v Zimbabwe, zamíří do delty řeky Okavango v Botswaně, ve Svazijsku představí pestrobarevné tanečníky, v Jihoafrické republice nabídne prohlídku Kapského města, zastaví se v Krugerově parku u tučnáků, nabídne snímky z mysu Dobré naděje i z dobrodružství s kočkovitými šelmami v Namibii a s tajuplnou Afrikou se rozloučí v kouzelné poušti Sossusvlei.

„Jiří Kolbaba je vynikající vypravěč zážitků, který inspiruje diváky k jejich vlastním cestám a fotografování. Část jeho vyprávění bude proto věnována i zásadám kompoziční tvorby a tipům pro fotografování na cestách," řekla o podobě diashow za pořadatele Michaela Horáková.

Dobrodruh vystoupí v Domě kultury Šumperk ve čtvrtek 12. května od půl osmé večer. Vstupné je v předprodeji 170 korun, v den akce pak za 200 korun. (zak)

Historička bude hovořit o vývoji divadelnictví v Šumperku

Šumperk – S historičkou Evou Hudcovou, která svou práci zaměřila na studování života obyvatel Šumperku v 19. a 20. století, se budou moci setkat návštěvníci Městské knihovny v Šumperku ve čtvrtek 12. Května. Na besedě bude představena kniha Evy Hudcové, která předkládá dosud nejucelenější zhodnocení kulturního vývoje moravského Šumperka, jež v průběhu dynamického 19. století dosáhl v rámci Rakousko-Uherska nezanedbatelného hospodářského postavení. Při své práci narážela na velké množství informací o nezvykle intenzivním divadelním dění a zaměřila se tedy především na divadelnictví ve městě v 19. a v 1. polovině 20. století. Beseda začíná ve čtyři hodiny odpoledne, vstup je zdarma. (zak)

Šestnáct autorek představí své práce

Šumperk – Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku bude hostit výstavu 35 let Skupiny užitých výtvarných technik. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 12. Května v 17. Hodin. Zájemci si budou moci výstavu prohlédnout do 5. června. Návštěvníci se setkají s díly šestnácti autorek, které zavzpomínají na úspěchy a trampoty tvůrčí práce. (zak)

Cesta do srdce Amazonie

Zábřeh – Povídání cestovatele Martina Hlaváčka o soužití s přírodou v amazonské divočině, překonávání vlastních limitů i záhadné moudrosti šamanů připravilo kino Retro na čtvrtek 12. května. „Snažím se poznat duši míst a jejich obyvatel, poučit se z tohoto poznání a podělit se o své postřehy a zkušenosti. Fotografie jako doprovodný prvek používám, ale za fotografa se nepovažuji," říká olomoucký dobrodruh, který v Zábřehu vystoupí poprvé. Vstupné na jeho diashow se začátkem v 17 hodin je dobrovolné. (zak)

13. května

Jaroslav Hutka zazpívá v knihovně

Šumperk – Vzácnou návštěvu bude mít v pátek 13. Května Městská knihovna v ulici 17. listopadu v Šumperku. V pořadu Poezie a hudba vystoupí písničkář Jaroslav Hutka. Folkový hudebník, skladatel a básník se hudbě věnuje od roku 1966. Písňové texty a verše pro děti publikoval od roku 1967 v nejrůz­nějších časopisech. Hraje a zpívá vedle svých vlastních písní též moravské lidové písně a balady. Setkání s Jaroslavem Hutkou a jeho písničkami začíná v půl sedmé, vstupné je 80 hodin. (zak)

14. května

V muzeu uvaří čaj a ochutnají dobroty

Bludov – Pradědovo dětské muzeum v Bludově v květnu připravilo zajímavé akce. O víkendu 14. a 15. května od 10 hodin mohou zájemci navštívit Pradědovu čajovnu, o víkend později od 21. do 22. května se v muzeu koná 1. dětský gastrofestival. Po celý víkend všechny čeká spousta dobrot, které si děti v různých dílničkách mohou vyrobit, přednášky o zdravé výživě a občerstvení pro dospěláky i děti. (zak)

Na bleším trhu nakoupíte i prodáte cokoli

Úsov – Bleší trh, na kterém můžete nakoupit či prodávat cokoli, co vám v domácnosti chybí nebo přebývá, pořádá v sobotu 14. května kulturní dům v Úsově. Pro nakupující je vstup volný, prodávající se musí zaregistrovat na tel.: 777 237 040 či e-mailu: jirina.holousova@seznam.cz. Prodejní plocha bude otevřena od 8.30 do 11.30 hodin. Bleší trh pořádají také nadšenci v Lipové – lázních. Prodej všeho možného, co v domácnosti přebývá, nebo nákup všeho možného, co v domácnosti chybí, se uskuteční v neděli 15. května od 14 do 16 hodin na parkovišti u benzínové pumpy. (zak)

Turisté se vydají za krásami Zlatohorska

Zlaté Hory – Zájemci se mohou v sobotu 14. května vydat společně s Klubem českých turistů za krásami Zlatohorska. Start pochodu je mezi 7. a 10. hodinou u hasičské zbrojnice v Ondřejovicích, kde účastníci dostanou mapku s popisem trasy. Cíl je v místě startu, kam by účastníci pochodu měli dorazit nejpozději v 17 hodin. Připraveny jsou trasy o délce 7, 15 a 25 kilometrů. Startovné je pro dospělého turistu 25 korun, dítě zaplatí 15korun. (zak)

15. května

Pohádka na neděli: Pyšná princezna

Šumperk – Notoricky známý evergreen o potrestané pýše v provedení, jaké si lze jen těžko představit bude k vidění v neděli 15. května od 10 hodin v Domě kultury v Šumperku. Představení je protkáno veselými scénami a chytlavými písničkami. Hraje Divadlo Studna vstupné je 70 korun. (zak)

K tanci a poslechu bude hrát Rozmarýnka

Zábřeh – Každý milovník folklóru a dechových hudeb si s Vlčnovem spojí spoustu kvalitních a známých hudebních těles. Jednou z nich je kapela Malá Rozmarýnka pod vedením Roberta Koníčka hrající klasické dechové skladby i písničky v moderním rytmu. Od svého založení odehrála přes tisíc vystoupení a lze ji vidět také v TV Šlágr. Taneční odpoledne s vlčnovskou Rozmarýnkou se uskuteční v sále zábřežského kulturáku v neděli 15. května od 14 hodin. Za vstup návštěvníci zaplatí stokorunu. (zak)

16. května

Muži ztvární Ženy za pultem

Zábřeh – Zbrusu novou zábavnou show přivezou v pondělí 16. května do zábřežského kulturního domu oblíbené travesti skupiny Screamers a Techtle Mechtle. Pořad začíná v sedm hodin večer.

Dvouhodinový retro pořad s názvem Ženy za pultem se odehrává v prostředí samoobsluhy a je nabitý známými melodiemi a scénkami. Členové obou skupin jsou mistry parodie a nadsázky založené na syntéze hereckého, baletního a pěveckého umění. „Dorazte i vy nakoupit ve slevě to, co opravdu potřebujete a hlavně co nikde jinde nekoupíte – dvě hodiny smíchu a odreagování," zvou na novou travesti show pořadatelé.

Vstupenky v hodnotě 220 nebo 250 korun lze zakoupit v prodejních místech Zábřežské kulturní. (zak)

18. května

Kočky diváky zavedou do minulého století

Šumperk – Do druhé poloviny minulého století se budou moci vrátit ten, kdo ve středa 18. května v sedm hodin večer zavítá do velkého sálu Domu kultury v Šumperku. Své velkolepé show zde bude servírovat travesti skupina Kočka. V pořadu se představí takové hudební hvězdy jako například Hana Zagorová, Petr Kotvald, Stanislav Hložek, Jiří Korn, Madonna, Samantha Fox, Roxette nebo Freddie Mercury. Vstupné na sezení stojí v předprodeji 200, v den koncertu podraží na 250 korun. (zak)