VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 23. týden

Region - Podívejte se, kam vyrazit na zajímavou akci.

6.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

8. června

Šumperský dětský sbor chystá tři koncerty

Šumperk – Hned tři koncerty v klášterním kostele v Šumperku připravuje na červen Šumperský dětský sbor. Ten první se koná ve středu 8. červa v 19 hodin. Spolu se šumperskými Motýli se na něm představí lotyšský smíšený sbor Maska. O den později v 18 hodin se koncertem rozloučí se sezonou mladší oddělení šumperských zpěváků Barevné děti a Plameňáci. Poslední z trojlístku vystoupení je na programu 29. června v 19 hodin. Návštěvníci jsou zváni na benefiční koncert. (zak)

9. června

Hasiči z Mohelnice slaví výročí výstavou

Mohelnice – Mohelnické muzeum zve na výstavu, kterou věnovalo 140. výročí založení místního hasičského sboru. Vernisáž se uskuteční 9. června v 17.30 hodin, výstava potrvá do 25. září.

Muzejníci expozici rozvrhli do tří částí. „Ta první se bude věnovat počátkům mohelnického hasičského sboru, které sahají do roku 1875, kdy byl ve městě založen německý sbor dobrovolných hasičů. Ten v Mohelnici působil do roku 1945," uvedla mluvčí muzea Marcela Musilová.

Druhá část výstavy bude zaměřena na fungování dvou hasičských sborů, založených v poválečném období. Byl to jednak Sbor dobrovolných hasičů Mohelnice, založený v roce 1945, vedle něj závodní sbor n. p. MEZ Mohelnice, jehož počátky sahají do roku 1949, ve kterém od roku 1963 působili vedle dobrovolných hasičů i hasiči profesionální. Hasičské sbory fungovaly i v podniku Siemens Elektromotory a v letech 2000 – 2004 existovala i firma Hasiči Mohelnice s.r.o.

Třetí část výstavy představí současnost mohelnických hasičů. Ti jsou dnes poloprofesionální jednotkou, jejímž zřizovatelem je město Mohelnice.

Výstava bude prezentovat dokumenty, fotografie i trojrozměrné předměty, z nichž některé budou zapůjčeny mohelnickým hasičským sborem. (zak)

V Šumperku se otevírá nová galerie

Šumperk – Nová galerie se otevírá v Šumperku ve čtvrtek 9. června v 19 hodin. Eagle Gallery, která se nachází v Nemocniční ulici, svou činnost odstartuje vernisáží výstavy výtvarníka Guntera Hujbera Proměny snů. O den později a ve stejný čas se v nových výstavních prostorách uskuteční performence stejného autora a 18. červa se pak koná setkání s výtvarníkem.

„Galerie vznikla za účelem produkce autorských výstav výtvarného umění, a to zvláště grafiky. Jejím cílem je trvalé zpřístupnění galerie široké veřejnosti, školám, společnostem a hlavně milovníkům umění," uvedl jeden ze zakladatelů galerie Tomáš Aberle. (zak)

Vincenz Priessnitz se vrátí do lázní

Jeseník – Ve čtvrtek 9. června se do svého působiště vrátí prostřednictvím filmu zakladatel jesenických lázní Vincenz Priessnitz. Životopisný film s průvodním slovem populárního pražského herce Jana Kratěna se bude promítat v Zrcadlovém sále lázní od 18.45 hodin. (zak)

10. června

V kulturním domě vystavují dva malíři

Javorník – Výstavu Malování v čase bude hostit od pátku 10. června nový sál kulturního domu v Javorníku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i zakoupit obrazy autorů Josefa Macka a Rostislava Knápka. Výstava bude zahájena vernisáží v 18 hodin a potrvá do konce září. (zak)

10. a 11. června

Česká Ves slaví narozeniny

Česká Ves – Kulaté výročí bude slavit o víkendu Česká Ves. Narozeninová párty se koná v prostorách hotelu Zlatý Chlum a začíná v pátek 10. Června v 17 hodin. Zahraje skupina Marod a promítat se bude skvělá česká komedie Padesátka. To hlavní dění je připraveno na sobotu. Program bude bohatý, vystoupí hudební tělesa nejrůznějších stylů – ABBA World revival, cimbálová hudba Radovan, DJ EN.DRU, Down Beat Dixieland Jeseník, Oškerova dechovka, smíšený pěvecký sbor, Vagon Rock Machine, malí zpěváčci ze souborů školek a školy, Yes Blues Jeseník, houslista Tomáš Zápeca či smyčcový orchestr Jeseník. Představí se mažoretky, milovníci historických automobilů se mohou těšit na hvězdicovou jízdu veteránů. Připraven je i křest knihy o historii obce, soutěž hasičů i ohňová show. (zak)

11. června

Básník pokřtí svou novou sbírku

Jeseník – Caffé Ennea v areálu jesenických lázní bude v sobotu 11. června bude svědkem malé slavnosti. Od 18.30 hodin se zde koná křest již šesté sbírky básní Otakara Ševčíka. V programu vystoupí kapela Insane TV z Vidnavy, která své ostré rockové písně představí v unplugged verzi. Vstupné je dobrovolné. (zak)

Pohádkové postavy ožijí při dětském dnu

Sobotín – Dětský den připravuje na 1. června motorest Permoník v Sobotíně. Od 12 hodin se budou moci děti a jejich rodiče vydat do čarovného lesa plného pohádkových postav. Během putování budou plnit úkoly a za to si vyslouží sladké odměny. Připraven bude i bohatý doprovodný program u motorestu, například skákací hrad, trampolíny, jízdy na koni a další atrakce. Po celý den bude zajištěno občerstvení, akci zakončí taneční zábava. (pel)

12. června

U kulturního domu se otevře zahrada

Bludov – Zahrada kulturního domu v Bludově ožije v neděli 12. června hudbou. K tanci a poslechu zde bude od dvou hodin odpoledne vyhrávat Classic Band. Součástí programu bude i slavnostní představení zrekonstruované zahrady za kulturním domem. Občerstvení je zajištěno, pořadatelé zvou návštěvníky na kávu a koláčky, které budou rozdávat zdarma. (zak)

Divadlo zažije herecký koncert Martina Trnavského

Jeseník – Skvělý herecký koncert Martina Trnavského bude k vidění v neděli 12. Června od 17 hodin v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. Inscenace Kolega Mela Gibsona je komorní příběh napsaný pro jednoho herce. Začíná ve chvíli, kdy je hlavní hrdina, druhořadý herec provinčního divadla, zatčen za loupežné přepadení banky a vyslýchán policií. Během necelé hodiny a půl povypráví svůj příběh, během něhož se diváci dozvědí nejen o jeho pohnutém hereckém i osobním životě, ale i jak se jednou setkal v letadle z Kanady do Frankfurtu s Melem Gibsonem a to jej zasáhlo na celý život. Komedie je protkána písničkami a tanečními kreacemi a překvapí nečekanou pointou. Hra je součástí divadelního předplatného, lístky na volná místa jsou za 250 korun. (zak)

13. až 15. června

Koncerty rozezní šumperské náměstí

Šumperk – Večerní koncerty v podmanivé atmosféře stmívajícího se okolí chrámu sv. Jana Křtitele přinese mini festival Šumperská nokturna. Na Kostelním náměstí se ve dnech 13. a 15. června od 20.30 hodin uskuteční dva koncerty. „Na festivalu bude znít hudba v podání nadějných začínajících hudebníků Clasic Band pod vedením Ivana Zely a pěveckého souboru Oculos meos," uvedl organizátor festivalu, dirigent, dětský lékař Vít Rozehnal. V programu zazní duchovní hudba, lidové skladby i klasická sborová hudba. (pel)

Autor: Redakce

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení