Letní kino nabídne českou komedii

Zábřeh – Skvělá česká komedie Všechno nebo nic s Táňou Pauhofovou, Klárou Issovou či Ondřejem Sokolem je na programu letního promítání v Zábřehu. Představení se uskuteční na Masarykově náměstí ve čtvrtek 17. srpna, promítat se začne po setmění, asi v půl deváté. Areál bude pro návštěvníky otevřen od osmi hodin. V případě nepříznivého počasí se představení přesune do kina Retro. Občerstvení je zajištěno, vstupné je 70 korun. (zak)

Na Bozeňově hraje k tanci Atom

Dolní Bušínov – Taneční zábava se skupinou Atom je na programu v pátek 18. srpna v rekreačním areálu Bozeňov u Zábřehu. Hrát se bude na terase u kiosku Koliby Bozeňov v Dolním Bušínově. Začátek je v 19 hodin, vstup volný. (zak)

U Králík se strhne velká bitva

Králíky – Tradiční akce věnovaná vojenské historii a současnosti Cihelna 2017 se uskuteční v pátek 18. a v sobotu 19. srpna na bojišti na pomezí Čech a Moravy nedaleko Králík. Hlavním bodem programu bude několik bojových ukázek v režii vojenskohistorických klubů převážně s tématem druhé světové války, dále pak presentace Armády České republiky a dalších složek integrovaného záchranného systému. Součástí programu bude i výstava vojenské historické techniky a mnoho dalšího.

„Návštěvníci se při bojových ukázkách přenesou do roku 1945, do oblasti Vyškovska, které osvobozuje Rudá armáda. Vrátí se tak o 72 let zpět,“ lákají na akci pořadatelé.
V pátek 18. srpna dopoledne projede kolona dobových vojenských vozidel obcemi a městy v okolí Králík. Ve dvě hodina odpoledne veřejnost bude moci sledovat generální nácvik akce, od 18 hodin pak bude na náměstí v Králíkách připraven kulturní program, zahraje vojenská hudba, skupina Plazma, hlavní hvězdou večera bude Monika Absolonová.

„To hlavní dění vypukne v sobotu. Program bude tradičně bohatý. Akce bude zahájena v 10 hodin. První historická bitva se strhne v 11.40 hodin, opakování přijde na řadu v 15.20 hodin. I v mezičase však bude na co koukat. Ukázky ze své činnosti má připraveny policie, vězeňská služba či hasiči. Vojenské muzeum Králíky se pochlubí svými unikáty, vystavena bude i vojenská technika,“ vyjmenovali pořadatelé.

Zájemci si současně budou moci prohlédnout tvrze Hůrka a Bouda, prodávat se budou sběratelské předměty. I v neděli pak budou otevřena všechna muzea v králické oblasti.
Pořadatelé zároveň upozorňují, aby návštěvníci přijeli na místo s dostatečnou časovou rezervou. Na příjezdech do města Králíky budou v sobotu zřízena záchytná parkoviště. Až na předváděcí plochu nelze přijet automobilem, od parkovišť je třeba počítat s 5 až 20 minutovou chůzí k místu ukázek. (zak)

Na Borůvkové hoře se sejdou disidenti

Javorník – Na pomezí Polska a Moravy, na Borůvkové hoře u Javorníku, se v sobotu 19. srpna sejdou disidenti z obou stran hranice. Akce se uskuteční k 30. výročí setkání, které se za účasti Václava Havla, Jána Čarnogurského, Jacka Kuroně, Adama Michnika, Václava Malého a dalších uskutečnilo 21. srpna 1987. Program začíná ve 13 hodin. O zahájení se postará Javornická garda, pořadatelé otevřou česko-polskou výstavu Milý příteli. Vstup je volný, připraveno bude bohaté občerstvení. (zak)

Ve Vikýřovicích startuje veteránské Fair Play Rally

Vikýřovice – Výstava veteránů, ale i závod plný nejrůznějších úkolů čeká majitele automobilových dědečků v sobotu 19. srpna ve Vikýřovicích. Pořadatelé ještě stále přijímají přihlášky.

Sraz účastníků je do 9.30 hodin u vikýřovického muzea silnic. V deset hodin dopoledne vyrazí vozy na zhruba sedmdesátikilometrovou trasu. „Cestou navštívíme pár zajímavých míst a budeme plnit různé úkoly, oběd je plánován v Nových Losinách a cíl bude na Šanově.

Předpokládaný dojezd do cíle je do půl páté, o půl hodiny později vyhlásíme výsledky,“ informovali pořadatelé z Veteran klubu severního Pomoraví.

Zároveň upozornili zájemce o akci, že počet vozidel je omezen na čtyřicet a bez řádného přihlášení nebude automobil puštěn na start. Přihlášky lze poslat na e-mail: majkl.j@spk.cz nebo i telefonicky na: 725634129.

Závodu se mohou účastnit vozy do roku výroby 1980, startovné je 100 korun za auto a 150 korun stojí oběd.
Samozřejmostí je platné pojištění, STK a doklady k vozidlu. Pojede se na vlastní nebezpečí. (zak)

Geololožka zavede na Příčnou horu

Zlaté Hory – Za tajemstvím Příčné hory – tak se jmenuje exkurze, kterou pořádá v sobotu 19. srpna Vlastivědné muzeum Jesenicka. Sraz účastníků je v půl osmé ráno na autobusovém nádraží v Jeseníku za zastávce směr Rejvíz. Odtud se výprava vydá na Příčnou horu.

„Vrchol je místem se zajímavou a velmi složitou geologickou stavbou, s výskyty zlata, železa a barevných kovů. Navštívíme místa historické těžby a úpravy rud, prastará rýžoviště i novodobý skanzen ve Ztracených štolách,“ představila trasu geoložka Viera Večeřová, která exkurzi povede. Délka trasy je asi 20 kilometrů s převýšením 693 metrů. Předpokládaný příjezd do Jeseníku je v 18.20 hodin. Účastníci, nechť počítají s pevnou obuví i dostatkem tekutin. Cena exkurze je 30 korun. (zak)

V Ramzové se koná bikemaraton

Ramzová – Sobota 19. srpna bude v Ramzové patřit především milovníkům cyklistiky. Koná se zde již 6. ročník Ramzovského bikemaratonu. Sportovní dění odstartuje v 10 hodin dětský závod. Ti nejlepší vyrazí na trať hlavního závodu v pravé poledne. (zak)

Tančírna láká na swingové večírky

Račí údolí - Pokud si chcete poslechnout kvalitní hudbu a zároveň rozpohybovat své tělo, přijďte v sobotu 19. srpna ve 20 hodin do Tančírny v Račím údolí. Dorazí zpěvačka z hudebního divadla Karlín a vynikající swingařka Adéla Zejfartová, která zahraje hudbu z dvacátých až čtyřicátých let. Po koncertě bude následovat taneční večírek s lekcemi swingu od lektorů. Podobný program Tančírna chystá na pondělí 28. srpna od 21 hodin, kdy vystoupí tanečníci ze swing Fast feet 2017. (msc)

Mohelničanům zazpívá Zdeněk Hamřík

Mohelnice – Cyklus letních koncertů v Mohelnici na náměstí Svobody pokračuje v pondělí 21. srpna vystoupením folkového písničkáře Zdeňka Hamříka s kapelou. Koncert začíná v šest hodin večer, vstupné je dobrovolné. (zak)