1.12.

Americký zpěvák naservíruje spirituály a gospely

Šumperk – Vzácného hosta bude mít další díl komorních setkání Via lucis. Pozvání do Šumperka přijal americký jazzový zpěvák Lee Andrew Davison. Lidé se s ním budou moci setkat v úterý 1. prosince od šesti hodin odpoledne v klášterním kostele. Hudebník naservíruje spirituály a gospely za hudebního doprovodu W-tetu Víta Fialy. Vstupenka přijde na 70 korun.

Lee Andrew Davison pochází z americké Oklahomy. Hudebně ho formovalo prostředí protestantského chorálu, spirituálů a gospelů. Vystudoval univerzitu v Alabamě, usadil se v Bostonu a založil profesionální gospelové kvarteto. Později se stal dirigentem Gospelového sboru Harvardské univerzity. V roce 1991 se přestěhoval do Prahy a navázal spolupráci s předními českými jazzmany, především s Vítem Fialou. 

Špičkový horolezec vystaví Korunu Himaláje

Jeseník – Výstavu, která bude zasvěcena fotografické tvorbě profesionálního horolezce Radka Jaroše, připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka. Expozici s názvem Koruna Himaláje otevře vernisáž, která se uskuteční v úterý 1. prosince od šesti hodin večer. Radek Jaroš jako jediný Čech zdolal všech čtrnáct světových osmitisícovek. „Na výstavě neuvidíte jen fotografie, ale také horolezeckou výstroj, kterou použil při dobývání svých cílů," láká kurátorka výstavy Kamila Reichmannová. Na vernisáži vystoupí jazzové seskupení Jan Kavka Trio. 

Mikuláš přiveze dětem nadílku

Lipová – lázně – V úterý 1. prosince přijede za dětmi do Lipové – lázní Mikuláš. Nadílka bude od 16.30 hodin v Národním domě. Děti se mohou těšit na tvořivou dílnu i zábavný program, který pro ně na míru připraví specialisté z oboru. (zak)

2.12.

Koučování na divadelních prknech

Zábřeh – Jak změnit dosavadní život, se kterým nejste spokojeni? Na to se pokusili nalézt odpověď v pražském Švandově divadle. Členky jeho souboru rozehrají představení v Zábřehu ve středu 2. prosince od 19 hodin.

Autorská inscenace Cry baby cry pod režijním vedením Martiny Krátké řeší aktuální problémy: Lidé v dnešní době chodí pro rady k odborníkům, od nichž chtějí vědět, jak žít, aby byli šťastní. Pět žen se sejde u life coache a chtějí znát odpověď.

Změnit svůj život pod vedením kouče Michala Dlouhého do Zábřehu přijedou Klára Cibulková, Réka Derzsi, Kristýna Frejová, Bohdana Pavlíková a Blanka Popková. „Celé představení se nese v humorném duchu a divákovy bránice si odpočinou opravdu jen málokrát," zve na divadelní kus, který je v Zábřehu posledním titulem divadelního předplatného na letošní rok, produkční Vratislav Jarmar. V prodeji jsou poslední volné vstupenky. 

Cestovatelka zavede do čajových zahrad

Mohelnice – Přednáška cestovatelky Zlatuše Knollové s názvem Napříč čajovými zahradami světa se uskuteční ve středu 2. listopadu v Místní knihovně v Libině. Návštěvníky čeká povídání o pěstování čaje na různých kontinentech, jejich zvláštnostech, k čemu je pití čaje dobré. Připravena bude i ochutnávka včetně ukázky rituálu tradiční přípravy čaje kung-fu-cha. 

Na aukci budou dražit Otisky

Šumperk – Na předvánoční aukci, která se koná ve středu 2. prosince, zve nejen lidi s otevřeným srdcem centrum Pomněnka. Akce začíná v Galerii Pod Sluncem od pěti hodin odpoledne. Dražit se bude soubor kreseb vytvořený uživateli centra s názvem Otisky. Večer bude provázet členka souboru Divadla Šumperk Olga Kaštická, hraje V. Band Velké Losiny. Základní a střední škola Pomněnka je určena pro žáky s mentálním postižením, kombinovaným postižením a pro žáky s poruchou autistického spektra. 

U Jílka vystavuje Vladana Hajnová

Šumperk – Objekty, grafiky a kresby pardubické výtvarnice Vladany Hajnové si budou moci milovníci moderního umění prohlédnout v šumperské Galerii Jiřího Jílka. Vernisáž bude ve středu 2. prosince v 18 hodin.

Autorka je dcera Alvy Hajna, která jde ve šlépějích slavného otce. Její výstava je průzračně čirá ve své jednoduchosti a předchází před výstavou jejího otce, plánovou na léto příštího roku. Výstava potrvá do 3. ledna. 

3.12.

Do knihovny si můžete dojít pro autogram

Šumperk – Ve čtvrtek 3. prosince mají příznivci literatury jedinečnou příležitost setkat se s osobnostmi literatury hned při dvou akcích. Autogramiáda Markéty Pilátové, spisovatelka a cestovatelky, která v Brazílii učí děti českých emigrantů, se koná od 14 do 16 hodin. Od pěti hodin pak pokřtí svou knihu Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku zábřežský novinář a spisovatel Miroslav Kobza. „Hrubý Jeseník je pozoruhodný. Jsou to hory, jak se patří, vysoké, drsné a zachmuřené, ale i krásné a vyzývavé. Toulat se po nich je snadné. Poznat je však smí jen ten, kdo nelituje sil a obětí," říká o kraji, který mu učaroval Miroslav Kobza. Knihu slavnostně pokřtí ředitelka knihovny Zdeňka Daňková a horolezec Otakar Srovnal. O hudební doprovod se postarají členové kapely Wilsne!

V den autogramiády mohou zájemci knihu získat s výraznou slevou.

V pátek 4. prosince se od 15 hodin koná v šumperském G-klubu beseda o Vřesové studánce se známým šumperským historikem Drahomírem Poláchem. Akce bude zakončena symbolickým křtem knihy a diskuzí i v prostorách Vlastivědného muzea v Galerii mladých, kde probíhá stejnojmenná výstava. Akci pořádá Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka ve spolupráci s Domem kultury Šumperk. (zak)

Hybšův koncert tentokrát ve znamení výročí

Zábřeh – Letošní vánoční koncert Orchestru Václava Hybše, který Zábřežská kulturní připravila na čtvrtek 3. prosince, se ponese ve znamení významných výročí.

Hlavním hostem večera bude tentokrát Jitka Zelenková, zpěvačka s proslulým sametovým hlasem slavící 65. narozeniny v nebývalé kondici. Její vystoupení doplní čtveřice mladých muzikálových zpěváků Irena Kousalová, Martina Dolečková, Štěpán Růžička a Filip Hořejš, kteří opět dostanou příležitost prožít s orchestrem jeho vánoční turné.

„Hlavním jubilantem bude dirigent Václav Hybš, jenž v červnu oslavil neuvěřitelné 80. narozeniny. Přitom je stále v plném nasazení a opět připravil aranže všech skladeb, které návštěvníci koncertu uslyší. Hybš založil tradici vánočních koncertů před téměř 40 lety a po celé republice jich uskutečnil půldruhého tisíce," složil poklonu šéfovi orchestru ředitel kulturního domu Zdeněk David. Půlkulaté jubileum slaví i samotný Orchestr Václava Hybše, který byl založen před pětapadesáti lety.

Jeho tradiční vánoční koncert začíná v sále zábřežského kulturního domu v 19 hodin. Pořadatelé upozorňují, že v prodeji je několik málo posledních vstupenek.

V Lošticích vystaví papírové betlémy

Loštice – Výstava papírových betlémů zpříjemní předvánoční čas návštěvníkům Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Expozici otevře vernisáž 3. prosince v 17 hodin. Na výstavě s názvem Půjdem spolu do Betléma budou k vidění kopie tisků betlémů z tiskárny W. Moraka z poloviny 19. století, nejznámější betlémy Mikoláše Alše, Josefa Weniga, Josefa Lady, reliéfní rozkládací betlémy neznámých autorů a další zajímavosti. K výstavě, která potrvá do 17. ledna 2016, budou probíhat komentované prohlídky a výtvarné dílny pro školy. (zak)

4. 12.

Muzeum provoní mikulášské perníčky

Šumperk – Tradiční Mikulášský den v šumperském muzeu je letos plánován na pátek 4. prosince. Od 9 do 16 hodin provoní muzeum již tradičně speciální mikulášské perníčky a malí návštěvníci, které přivítá Mikuláš s čertem a andělem, budou mít příležitost si na památku vyrobit vánoční dárkové balení, originální malovanou ozdobu a spoustu dalšího. Během akce budou přístupné všechny probíhající krátkodobé výstavy. Vstupné bude 40 korun pro děti a 20 pro dospělé. 

Na náměstí ve Štítech bude nadílka

Štíty – Na mikulášskou nadílku jsou zvány všechny děti a jejich rodiče do Štítů. Akce se uskuteční v pátek 4. prosince od čtyř hodin odpoledne. 

4. + 5. 12.

Jarmark v Jeseníku: řemesla i punč

Jeseník – Již po sedmé prostory Vodní tvrze a přilehlého Zámeckého náměstí v Jeseníku zaplní vánoční jarmark, a to v pátek 4. prosince od 14 do 19 hodin a v sobotu 5. prosince od 9 do 17 hodin. Pořadatelé lákají na ukázky středověkých řemesel, kapely hrající středověkou hudbu, divadelní představení O narození Krista, živý betlém, punč, svařené víno a na vše dobré, co k předvánočnímu období patří. 

5. 12.

Na zámku představí tradiční zvyky

Javorník – netradiční prohlídku zámku budou moci zažít ti, kteří zamíří v sobotu 5. nebo v neděli 6. prosince na Jánský vrch v Javorníku. Průvodce návštěvníky seznámí s vánočními zvyky, tradicemi i dobovou vánoční výzdobou. V zámecké kuchyni bude malá ochutnávka vánočních pokrmů, v koncertním sále vystoupí žáci Základní umělecké školy Javorník, připraveno bude i speciální zámecké razítko. První prohlídka začíná v 10 hodin, další vždy po 30 minutách až do 16 hodin. Vstupné je 100 korun, děti do tří let neplatí nic. 

Ve Vikýrku se budou rozdávat dárky

Vikýřovice – Setkání s Mikulášem pro nejmenší děti připravuje na sobotu 5. prosince centrum Vikýrek ve Vikýřovicích. Na děti čeká od 16 do 18 hodin krátký program se zpíváním a hraním, návštěva Mikuláše a jeho věrných druhů anděla a čerta, kteří přinesou drobné dárky. Pokud budou mít rodiče zájem, mohou pro své děti přinést balíček. 

O zábavné odpoledne se postarají andělé a čerti

Rapotín – Velký sál kulturního centra v Rapotíně bude v sobotu 5– prosince od pěti hodin večer patřit především dětem. Pořadatelé je zvou na mikulášské odpoledne. Malí návštěvníci si budou moci zasoutěžit společně s anděly a čerty. Nakonec dorazí i Mikuláš, který bude rozdávat sladkosti. 

V Herolticích zahrají filharmonici

Heroltice – Kostel sv. Jana Křtitele v Herolticích rozezní v sobotu 5. prosince od 17 hodin adventní koncert. Představí se seskupení Musica Variata Olomouc, které je složeno z prestižních olomouckých souborů. Zazní skladby Adama Michny z Otradovic, Antonia Vivaldiho a W. A. Mozarta. Výtěžek koncertu je věnován na opravu a údržbu heroltického kostela. Vstupné dobrovolné.

Na náměstí budou hry, soutěže a nadílka

Jeseník – Rozsvícení vánočního stromu, soutěže, koledy, příchod Mikuláše a malá nadílka – takový bude program na Masarykově náměstí v Jeseníku v sobotu 5. prosince. Akce startuje od 16 hodin. Pro ději je připraven program již od druhé hodiny odpoledne v areálu Průchodní školy a v centru Duha. Na malé návštěvníky zde čekají výtvarné dílny s adventní tématikou, zábavná stanoviště a den otevřených dveří u zvířátek. Vstup je volný. (zak)

Rozsvítí strom a přivítají Mikuláše

Loštice – Malá slavnost, na které v Lošticích na náměstí přivítají Mikuláše a rozsvítí vánoční strom, je naplánována na sobotu 5. prosince. V programu, který startuje ve tři hodiny odpoledne, vystoupí kapely Pohodáři a Písklata, koncertovat budou také Sedmikrásky z místní mateřské školy. V půl páté večer přijede Mikuláš a rozzáří se vánoční strom. 

Zvonkový průvod projde Mohelnicí

Mohelnice – Zvonkový průvod, slavnostní rozsvěcování stromu a koncert – přesně takové bude odpoledne v sobotu 5. prosince v Mohelnici. Lidé se zvonečky, kteří se budou chtít zapojit do průvodu, mají sraz u kulturního domu v 16.45 hodin. Odtud se vydají na náměstí Svobody, kde bude v 17 hodin slavnostně rozsvěcen vánoční strom. Poté je připravena soutěž o nejlepší masky a v 17.30 hodin se opře do nástrojů kapely Herrgott rock, která slibuje vánoční repertoár. 

V Chromči chystají mikulášskou veselici

Chromeč – Velká mikulášská veselice s nadílkou se chystá v sobotu 5. prosince v Chromči. Od tří hodin odpoledne se zde bude zpívat, recitovat, tancovat i nadělovat. Vstupné je dobrovolné, občerstvení pro děti i dospělé bude zajištěno. (zak)

6.12. 

Taneční odpoledne s olomouckou dechovkou

Zábřeh – O svátku sv. Mikuláše, v neděli 6. prosince, nabídne kulturní dům v Zábřehu další taneční odpoledne, tentokrát s hanáckou dechovkou Vaše Kapela. Ta pochází z Olomouce a návštěvníkům nabídne pořádnou porci kvalitní moravské a české dechové hudby. Čtyřhodinovým tanečním maratonem začínajícím ve 14 hodin přítomné provede herec a moderátor Vladimír Hrabal. Pro návštěvníky jsou připraveny tradiční soutěže a losování o ceny. 

Pavel Novák zazpívá dětem

Šumperk – Krásné Vánoce – tak se jmenuje koncert Pavla Nováka a dětského sboru Ptáčata, který rozezní Dům kultury v Šumperku v neděli 6. prosince od 15 hodin. „Přijďte se naladit na vánoční atmosféru koncertem Pavla Nováka a šumperského dětského sboru Ptáčata, který působí pod základní školou Šumavská. Zazpívají netradiční i tradiční koledy," lákají na koncert pořadatelé. Vstupenka stojí 90 korun. 

7.12.

V pondělí startují vánoční trhy

Javorník – Tradiční vánoční trhy v městském kulturním centru v Javorníku se letos konají od pondělí 7. do pátku 18. prosince. Otevřeno bude ve všední dny od 9 do 17, o víkendech od 9 do 13 hodin. Návštěvníci si zde budou moci zakoupit medovinu, keramiku, knihy, výrobky uměleckého kováře, perníčky, dárková mýdla, vánoční dekorace, šperky a mnoho dalšího. 

Zábřežské děti přivítají advent zpěvem

Zábřeh – Již potřinácté přivítají děti ze zábřežských mateřských a základních škol adventní období dobročinným koncertem. I tentokrát prostřednictvím výtěžku z dobrovolného vstupného podpoří spolu s organizátory ze Zábřežské kulturní činnost Nadace pro transplantace kostní dřeně, jejímž cílem je napomáhat aktivitám směřujícím ke zlepšení osudu nemocných s nejtěžšími chorobami krve a zhoubnými nádory.

Pásma vánočních koled zazpívají v pondělí 7. prosince děti z mateřských škol Pohádka, Strejcova a Zahradní a také sbory ze základních škol Boženy Němcové, Severovýchod a Školská. Koncert pod tradičním názvem Adventní zpívání začíná v 16 hodin v sále kulturního domu.

Zpívání zpestří prodejní Větrníková výstava ozdob na vánoční stromeček, perníčků a šperků, které vyrobili děti i dospělí v domě dětí a mládeže Krasohled. Výtěžek z tohoto prodeje bude věnován dětem trpícím cystickou fibrózou. 

Bára Basiková vystoupí s jesenickými pěvci

Jeseník – Vánoční koncert Báry Basikové se uskuteční v pondělí 7. prosince od 19 hodin v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku. S populární zpěvačkou vystoupí Jesenický smíšený pěvecký sbor. Vstupenka stojí v předprodeji 250, na místě v den konání koncertu 300 korun. 

8.12.

Herci budou číst švédského spisovatele

Šumperk, Jeseník – Z bravurní novely Místnost/faktura švédského herce a spisovatele Jonase Karlssona se bude číst v Šumperku a v Jeseníku. Další díl populárního Listování je na programu v úterý 8. prosince. Účinkující Věra Hollá, Lukáš Hejlík a Gustav Hašek, bývalý herec šumperského souboru, se setkají s posluchači nejprve v Divadle Šumperk od 18 do 19 hodin, pak si čtení zopakují od 20 hodin v jesenickém Hotelu Slovan. (zak)

Poutník povypráví o tom, jak šel pěšky do Španělska

Hanušovice – O své téměř dvouleté pěší cestě do Santiaga de Compostela bude vyprávět v úterý 8. prosince v kulturním domě v Hanušovicích cestovatel Patrik Kotrba. Dobrodruh se vydal „po svých" z Čech až do světoznámého poutního místa. Jeho povídání z přibližně sedm tisíc kilometrů dlouhého putování zpestří promítáním fotografií. Na besedě, která začíná v pět hodin odpoledne, zazní autorské i místní písně. Vstupné na besedu činí 30 korun.