Je to cena v místě obvyklá, jak ji určil odhadce, který nemovitost oceňoval pro konkurzního správce společnosti Wisenberg.

Ta se kvůli dluhům ocitla v listopadu v úpadku a 20. ledna na ni soud po schůzi věřitelů vyhlásil konkurz.

„Pohledávky činí celkem přes deset milionů korun. Mým úkolem bude zámek co nejdříve zpeněžit a dluhy uhradit. Rozhodující bude výše nabídky, nikoli záměr, jak památku využít. S prodejem ovšem musí souhlasit i věřitelé a soud,“ řekl konkurzní správce Jiří Klíma.

Zdůraznil, že patnáct milionů je jen cena orientační, podle zájmu se nakonec může zvýšit, anebo naopak snížit. Z možnosti koupit nemovitost jsou vyloučeny osoby blízké majitelům či jednateli společnosti Wisenberg.

Hlavní část dluhu vznikla v polovině roku 2006 v souvislosti s projekčními pracemi, které společnost Wisenberg zadala. Podle dostupných informací měla už schválený úvěr deset milionů korun na opravy. Banka ale nakonec úvěr neposkytla. Zhatily ho spory uvnitř rodiny Kleinů a rozdílné názory na to, jak postupovat dál.

Návrh na konkurz podala letos v září šumperská firma Promos, která požaduje i s úroky osm set tisíc korun. Mezi věřiteli jsou další projekční firmy, také finanční úřad a obec, která žádá 1,6 milionu za opravu zámecké kaple. Do oprav zámku ale vložila už kolem devíti milionů a patří jí čtvrtina akcií společnosti Wisenberg.

Tři čtvrtiny akcií vlastní potomci bývalých majitelů - tři bratři Kleinové. Ti dali do oprav asi pětadvacet milionů korun. Úvěr na celou rekonstrukci se získat nepodařilo a prázdný zámek od konce devadesátých let pustl. Dnes už je to ruina, která dělá obci ostudu

„V současné ekonomické situaci bude prodej zámku asi velmi problematický. Váznout může na opatrnosti investorů i neochotě bank půjčovat. Na druhé straně by ale zájem investorů mohla ovlivnit stavba nového lyžařského areálu v Koutech. Potřeba ubytovacích kapacit několikanásobně vzroste,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).

Dodal, že zrovna nedávno na obecní úřad volal zájemce. Nejvíc ho zajímalo, jestli je ze zámku vidět na Červenohorské sedlo.

Budoucí majitel musí počítat s obří investicí do opravy. Odhad nákladů na rekonstrukci zněl před šestnácti lety na 350 milionů korun. Od té doby ovšem ceny značně vzrostly. Podle projektu, na který má společnost Wisenberg stále platné stavební povolení, se měl ze zámku stát hotel, apartmánové byty a hotelová škola.

Nejstarší část památky postavili na začátku 17. století Žerotínové. V roce 1842 koupili celé panství železářští podnikatelé bratři Kleinové. Rodině patřil zámek do roku 1945. Po listopadu roku 1989 Kleinové znovu projevili o bývalý rodový majetek zájem. Obec získala zámek od státu a s Kleiny založila společnost, v níž měli potomci bývalých majitelů většinový podíl.