Hmyz napadl smrky v přírodní rezervaci Suchý Vrch a jejím okolí. Ta se nachází v oblasti mezi Rejvízem a Vrbnem pod Pradědem.
Kácení smrků zde Agentura ochrany přírody a krajiny povolila, bude však mít přísná pravidla.
Suchý vrch je cenný zejména díky svým borovým porostům. Některé borovice zde rostou více než tři sta let. Ty jsou i nadále ponechány samovolnému vývoji.
„Naším dlouhodobým cílem je v místech, kde jsou nepůvodní kulturní smrčiny, změnit složení zdejšího lesa tak, aby co nejvíce odpovídalo přírodní skladbě. Mělo by zde být mnohem více buků, jedlí a javorů. Citlivě vybrané a šetrně pokácené smrky tak mohou paradoxně pomoci i zdejší přírodě, protože uvolní prostor pro přirozenou obnovu původními druhy stromů,“ vysvětlil Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Pokácené stromy zůstanou
O povolení zásahu proti kůrovci s cílem zabránit jeho dalšímu šíření požádal vlastník zdejších lesů, Biskupské lesy. Ty spravují lesní majetek Biskupství ostravsko-opavského.
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) zásahy v části rezervace v nepůvodních smrkových monokulturách povolila.
Zároveň pro ně stanovila přísná pravidla. Pokácené stromy musí například zůstat na místě, aby se půda neochudila o cenné živiny.
Kácení kůrovcem napadených stromů navíc na významně velké ploše rezervace AOPK neumožnila.
Jak se vyvíjí záležitosti okolo kácení v Národní přírodní rezervaci Rejvíz?
Celý článek si přečtete v úterním tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku.
Deník si v tištěné nebo kompletní elektronické podobě předplatíte na www.mojepredplatne.cz