„Chyba se stala na Městském soudu Praha. Úřednice totiž do usnesení vydala chybný údaj o době vazby, která byla klientovi započítána do výkonu trestu. Zda pan Kutal o chybě věděl, nevím, ale postupoval jen podle pravomocného rozhodnutí soudu. Neměl tedy důvod si o podmínečné propuštění nepožádat,“ sdělil Kutalův právní zástupce Josef Monsport.

Podle něj nehrozí, že by se Vratislav Kutal vrátil do vězení. „Je to chyba justice, takže si musí nést důsledky. Pro tuto situaci není žádný opravný prostředek,“ dodal Monsport. Vyjádření pražského městského soudu se v pátek získat nepodařilo.

Vratislav Kutal byl v březnu 2003 odsouzen k deseti letům vězení za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu. Před nástupem do věznice ale zmizel a skrýval se více než rok na Slovensku, kde byl policisty dopaden. Kutala na svobodu propustili loni v říjnu.

O jeho podmíněném propuštění z věznice rozhodl olomoucký krajský soud právě na základě podkladů Městského soudu v Praze. Soudkyně tehdy uvedla, že žádosti o propuštění nebyl důvod nevyhovět, protože odsouzený splnil všechny předpoklady.

Vratislav Kutal nyní usiluje o obnovení svého procesu, kde chce dokázat svou nevinu.

K desetiletému trestu byl podnikatel odsouzen především na základě výpovědí Jiřího Večeře. U něj si podle soudu Kutal objednal vraždu novináře, který psal o kauze podvodů s oleji, ale také výbuch bomby v Olomouci a další explozi. Tyto trestné činy měly prý odvést pozornost policie

Šumperský podnikatel a bývalý policista Kutal se zapsal do povědomí veřejnosti jako jeden z hlavních překupníků v kauze podvodů s lehkými topnými oleji (LTO).

Aktéři podvodů si na konta připsali zisky v řádu stamilionů korun, v 90. letech se jednalo o jednu z největších kriminálních kauz. Kutal patřil mezi nejvlivnější šumperské podnikatele, kterému ve městě patřila řada firem, například Obchodní korzo. V přátelských vztazích byl také s představiteli místního veřejného života.

Na žádosti o rozhovor nebo poskytnutí vyjádření ke své kauze Vladimír Kutal nereagoval.