U ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) bude za Mikulovice lobovat lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. Svou stranickou kolegyni chce přesvědčit, aby ministerstvo obrany přistoupilo na bezúplatný převod zrušené vojenské posádky v Mikulovicích na Jesenicku na obec. O to zdejší radnice neúspěšně usiluje od roku 2005, kdy odtud odešli poslední vojáci.

„Úřední šiml řehtá tak dlouho, že člověk nad tím musí sprásknout ruce, ale to řehtání jde zkrátit. Půjdu za ministryní. Nemůžu zaručit výsledek, ale chci se pokusit,“ prohlásil poslanec Tomáš Kvapil před návštěvou posádky, kam přijel v doprovodu náměstka hejtmana kraje Pavla Horáka (KDU-ČSL).

Mikulovice totiž prozatím ani s pomocí kraje nepokročily dále, jak k nabídce bezúplatného převodu dnes už polorozpadlých budov. U pozemků pod budovami včetně ostatní půdy, lesů, železnice a komunikací trvá ministerstvo na odkupu. Cena se přitom blíží ke stům milionům korun, na což obec nemá. Situaci ještě více komplikují vlastnické vztahy. Něco patří přímo ministerstvu obrany, kus areálu je součástí železniční vlečky, lesní půda spadá pod vojenské lesy. Všechny instituce jsou však spojené pod ministerstvem obrany.

Jak krajský radní Pavel Horák, tak i poslanec Tomáš Kvapil se na vlastní oči seznámili s více jak dvousethektarovým areálem, který stojí ladem a chátrá. „Jsem překvapen rozsáhlostí. Být na pozici ministryně, tak neváhám ani vteřinu s převodem. Pro stát je to obrovské břemeno. Každý, kdo to vidí na vlastní oči a myslí to se státem dobře, tak je mu jasné, že je nerozum to nechat chátrat a platit peníze bezpečnostní agentuře za ostrahu,“ prohlásil po prohlídce posádky Horák. Ročně ostraha vyjde daňové poplatníky na více jak šest milionů korun.

S jeho slovy souhlasí i Tomáš Kvapil. Jedinou rozumnou cestou je podle něj převod na obec, která se bude starat o další rozvoj místa.

„Řada problémů vzniká kvůli státnímu vlastnictví, kdy spousta věcí leží ladem a je ve špatném stavu. Pokud majetek půjde na obce, bude se rozvíjet. Obecně podporuji, aby majetky, pokud je stát nepotřebuje, měly řádného majitele. Jinak chátrají,“ řekl Kvapil.

Kraj vyhověl žádosti Mikulovi a přispěje na studii využitelnosti, která má ukázat, zda jsou vhodnější záměry obce nebo oslovených odborníků. Obec má v plánu postavit zde startovací byty, uvolnit pozemky pro výstavbu rodinných domů, přilákat investory pro drobnou výrobu, vybudovat zde středisko pro sociální sféru a sociální dům služeb pro vojáky ve výslužbě.

„Oponenti jsou proti bytům. Navrhují stavbu věznice, sociální služby a výcvikové středisko pro záchranáře. Bez toho, aniž by areál měl jednoho vlastníka, jsou ale plány zbytečné. Bez získání celého areálu se nemůžeme ucházet o národní ani evropské granty a ke spolupráci nepřesvědčíme ani žádného investora,“ řekl starosta Mikulovic Ivan Dost