Počátek sporů se datuje od doby, kdy radnice ve zmíněné lokalitě navrhla úpravy komunikací a obnovu zeleně. Revitalizace navazuje na opravu kanalizace. Petice postupně vznikly dokonce celkem tři. Ta první podepsána jedenácti obyvateli ulice Javoříčko byla proti vybudování šesti parkovacích míst.

„Proti parkování jsou především starší lidé, kteří auta nemají. Sice by se jednalo o zhodnocení jejich nemovitostí, ale vyhověli jsme jim. Je možné, že za pár let přijde petice, která naopak stání pro auta bude požadovat," konstatoval tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Jenže pak se ozvali další nespokojenci z Javoříčka, kterým se nelíbí navrhované zdvousměrnění ulice. Poukazují především na kamiony, které projíždějí do nedalekého průmyslového areálu. Vznikla nová petice, kterou podepsalo sto jedenáct signatářů.

„Kamiony představují pro domy ohrožení, jedná se totiž válečné stavby a tehdy se muselo hodně šidit na materiálu, stavělo se nekvalitně. Domy při hustém provozu těžkých aut mohou začít praskat," konstatoval člen petičního výboru Miroslav Jindra.

Proti jednosměrnému Javoříčku ale naopak protestují obyvatelé souběžné Dolnomlýnské ulice. Přístupová cesta do areálu v Blanické ulici, kde se nacházejí firmy Dols a Brouk, vede totiž přes Javoříčko a Dolnomlýnskou. Nákladní vozy nyní vyjíždějí pouze přes Dolnomlýnskou. Obyvatelé této ulice si stěžují na neúměrnou dopravní zátěž, problémy s parkováním a nepřehlednost. A tak vznikla další petice, pod kterou se podepsalo pětadevadesát lidí. V Javoříčku žádají obousměrku.

Radnice nyní nechá situaci v České čtvrti posoudit dopravními experty. „Měli by proměřit všechny parametry ulic a zjistit, jaké dopravní řešení je vůbec možné. Pak se můžeme o něčem bavit," sdělil člen petičního výboru za Dolnostudénskou ulici Ivan Vavřík.

Signatáři obou petic by se pak měli sejít s vedením radnice.

„Jakmile bude hotový posudek, místostarosta Tomáš Spurný bude jednat se zástupci petičních výborů. Přizváni budou i zástupci firem v České čtvrti," uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.