Už druhý den po sobě nejezdily ve středu žádné rychlíky mezi Prahou a střední Moravou. Na trať vyrazily jen vybrané vlaky EuroCity a expresy spojující Prahu s Ostravskem, Valašskem a Slovenskem, které přetahovaly dieselové lokomotivy.

České dráhy ve středu ráno opět vyzývaly cestující, aby jízdu raději odložili na dobu, až budou panovat příznivější podmínky, nebo použili jiný druh dopravy.

Podobná situace byla i u soukromého dopravce RegioJet, který odřekl většinu vlaků. Během dne tak jely jen čtyři žluté vlaky z Prahy na Ostravsko a tři v opačném směru. Na jeden další pár vlaků si RegioJet kvůli kalamitě vypůjčil motorovou soupravu od firmy Arriva.

Klikni na tabulku, zvětší se
tabulka.

Během dne však spoje nabíraly velká zpoždění. Lidé ale vyslyšeli výzvy, aby omezili cestování. Na nádraží v Zábřehu čekalo ve středu dopoledne jen několik lidí.

Byla mezi nimi i Hana Straková. „Potřebuju se dostat do Olomouce. Původně jsem měla v plánu jet už včera, ale nakonec jsem cestu odložila. Dnes už ale jet musím," řekla při čekání na svůj spoj RegioJetu, který měl asi hodinu zpoždění.

Dobrá zpráva přišla ve středu odpoledne, kdy se na tratě postupně začaly vracet elektrické lokomotivy. Na hlavním tahu z Prahy na Olomouc mohly začít jezdit vpodvečer.

„Postupně se budou na trať vracet expresní, rychlíkové i regionální spoje na koridorové trati z Prahy do Olomouce. Rychlíky začínají znovu jezdit i na trati z Brna do Olomouce a dále na Šumperk. Doprava bude postupně zahušťována tak, aby se v následujících hodinách vrátila k obvyklému jízdnímu řádu. Na střední Moravě se vpodvečer začnou rozjíždět také elektrické osobní soupravy," řekl ve středu po šestnácté hodině mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

České dráhy už oznámily, že cestující postižené ledovkovou kalamitou odškodní. Ti, kteří jeli 1. a 2. prosince vlakem, který byl zpožděný o více než dvě hodiny, dostanou stokorunovou poukázku.

„Nárok na kompenzaci mohou cestující uplatnit do 16. prosince na kterékoliv pokladně ČD. Seznam traťových a časových úseků, kterých se to týká, najdou cestující na našich internetových stránkách," sdělil Petr Šťáhlavský.

Odškodnění dostanou i cestující, kteří si jízdenku zakoupili na internetu nebo přes mobil. Ti mohou o stokorunovou kompenzaci žádat na e-mailu namraza@cd.cz. Na stejné adrese se budou vyřizovat i kompenzace za předplatní doklady. V tomto případě cestující obdrží body do věrnostního programu drah.

V mezinárodní přepravě platí evropská pravidla pro odškodnění. Při zpoždění od jedné do dvou hodin tak cestující dostane zpět čtvrtinu ceny jízdného nad šestnáct eur (cca 450 korun). Při větším zpoždění pak polovinu jízdného z ceny nad osm eur (přibližně 225 korun). Mimořádná kompenzace ve výši stokorunové poukázky bude navíc uznávána i v případě mezistátních jízd.

Na ostatních tratích na Šumpersku a Jesenicku byla doprava během včerejška plynulá. Zpoždění byla jen drobná a většinou byla zapříčiněná čekáním na opožděné přípojné vlaky od hlavní trati.

Bez problémů byly včera sjízdné i všechny silnice v obou okresech. „Komunikace udržované chemicky jsou holé a mokré. Na silnicích udržovaných inertním posypem je situace obdobná, jen v lesních úsecích se místy ještě drží zbytky sněhu," sdělil včera odpoledne dispečer vikýřovického cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje.

Bez problémů a zpoždění jezdily během včerejška také všechny linkové autobusy.