„Původně měla být beseda ve vile Doris, protože je ale o setkání obrovský zájem, přesouváme ji do obchodní akademie," upozornil Petr Konupčík, který cyklus besed Via Lucis organizuje.

Padesátiletý Zbigniew Jan Czendlik pochází z Polska. Má dva bratry a mladší sestru, která se i přes nesouhlas rodičů stala řádovou sestrou. Zbigniew studoval teologii v Katovicích a Varšavě, v roce 1989 byl vysvěcen na kněze. V roce 1992 byl, jako mnoho jeho dalších kolegů, vyslán na misijní pobyt do Čech. Nyní působí jako děkan v Lanškrouně.

V rámci svého povolání se věnuje charitě - shání peníze pro postižené, seniory, provozuje církevní dům pěstounské péče a roku 1997 se mu podařilo dokončit opravu kostela sv. Václava, který byl v době jeho příchodu do Lanškrouna značně zchátralý.

Zbigniew Czendlik se však neuzavírá v okruhu své farnosti. Má spoustu přátel ve světě politiky a showbyznysu - oddával Lucii Bílou, křtil děti Stanislava Grosse. Jeho velkým koníčkem je sportování - dříve hrával aktivně kopanou, dnes je vášnivým golfistou.

Neodříká si ani cigaretu či sklenku dobrého alkoholu a tvrdí, že nebýt knězem, určitě by se stal fotografem anebo číšníkem.

Netají se svým kladným názorem na zdobrovolnění celibátu. I on sám přiznává, že se mu, jako každému „normálnímu" chlapovi, ženy líbí. Často se účastní veřejných akcí, hlavně těch, spojených s charitou, či bývá hostem na televizní obrazovce. Účinkoval např. v televizních pořadech Bolkoviny, Krásný ztráty či Uvolněte se, prosím, moderuje pořad Uchem jehly.

O odchodu z Čech neuvažuje, za ty roky s naší zemí srostl a zamiloval si ji. „Zibi" Czendlik má v současnosti dokonce trojí občanství - mimo polského a českého také čestné valašské, které mu osobně udělil sám valašský král Bolek Polívka. Přes to všechno však Zbigniew Czendlik nezapomíná na to, co je pro něj to nejdůležitější: na život spojený s vírou. „Bůh dává životu drive," to je heslo tohoto charismatického muže.