Už pět let se stará o hodinový stroj na evangelickém kostele na náměstí Svobody. Poslední tři změny času ale řešit nemusel, protože stoleté hodiny na začátku roku 2010 vypověděly službu a další více než rok a půl ukazovaly ciferníky na věži stabilně čtvrt na čtyři. Znovu odbíjet správný čas začaly teprve letos na začátku září po ozdravné kúře v rukou party hodinářů ze Zábřehu.

„Za týden se teď zpožďují nejvíce o dvě minuty. Působí na ně změny teploty a vlhkost,“ říká Miroslav Drozd. Jednou za dva až tři dny stoupá po úzkých železných schůdcích do věže a velkou železnou klikou natahuje závaží pohonu stroje - zvlášť natáhne hřídel jeho chodu, zvlášť odbíjení celé hodiny a do třetice odbíjení čtvrthodin.

V neděli časně ráno na celou hodinu zastavil kyvadlo a znovu ho pak spustil, aby členy sboru vítal správný zimní čas, až půjdou po půl deváté na bohoslužbu.

Parta hodinářů, která stroj a všechny rozvody opravila, mu usnadnila péči o hodiny tím, že znovu vyrobila malý ciferník, který na skříni hodinového stroje ukazuje aktuální nastavení venkovních ciferníků.

„Dřív jsem musel běhat nahoru dolů, abych nastavení rafik zkontroloval, nebo jsem musel někoho požádat, aby mi zdola stav popisoval. Teď mám ciferník v malém provedení nahoře před sebou,“ řekl Miroslav Drozd.

Přesouvání času tam a zpět mu osobně potíže nedělá. „Příjemnější je samozřejmě vždycky na podzim návrat k zimnímu času, protože můžu o hodinu déle spát. Ale ani na jaře mi změna nevadí. Rychle si zvyknu,“ uzavřel muž, který pečuje o hodiny na evangelickém kostele.