V 10 hodin dopoledne se měli ve čtvrtek svézt v horském resortu Dolní Morava první turisté. V tu dobu se ale v prostoru lanovky na Orlickoústecku pohybovalo pouze několik málo sáňkařů. Pokladna byla otevřená a pracovníci areálu, který zaměstnává kolem 250 lidí, instalovali poslední tabule. Ty návštěvníky informovaly o nutnosti dodržování hygienických pravidel.

„Začneme točit, jakmile dorazí první zákazníci,“ vysvětlila reportérce Deníku obsluha vleku, proč v 10 hodin dopoledne vlek stále stál. V té době už u vleku čekal také obchodní ředitel resortu Tomáš Drápal, který byl připraven vítat první zákazníky. „Větší zájem o službu čekáme až zítra. Předpověď počasí na víkend je totiž příznivá a my se na to moc těšíme,“ řekl Drápal.

Desátník Rostyslav Hošek ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc
Statečný voják vytáhl seniorku v Lošticích z hořícího domu. Ocenil ho generál

Natěšení běžkaři se i přes nepříznivé počasí objevili záhy. Nadšený byl například Tomáš z Postřelmova, který se společně s rodinou a přáteli vydal prozkoumat hory a poprvé vyzkoušet skialpové lyže.

„Máme celý týden dovolenou a chceme si to užít. Počasí nám nevadí. Spíše pandemické podmínky nejsou úplně ideální, ale my už chceme být nahoře a doufáme, že to bude bez problémů,“ řekl Tomáš.

Nadšení sdílela i Kateřina z Olomouce, která je na Dolní Moravě s rodinou už od začátku týdne. „Děti mají jarní prázdniny. Náhodou jsme se dozvěděli, že se lanovka dnes spustí. Nemůžeme se dočkat,“ usmívala se před jízdou.

Není to protest ani senzace

Problémy se zásahem police ředitel resortu Tomáš Drápal nečekal. Byl přesvědčený, že spuštěním lanovky areál neporušuje žádná vládní nařízení.

„Není to protest a nemá to být ani žádná senzace. Jedná se o službu veřejné dopravy, kterou schválila obec, jež je zřizovatelem. Lanovka je otevřena pro běžkaře, skialpinisty a pěší. Není určena sjezdařům, ti lanovku využít bohužel nemohou, na což dohlíží pracovníci resortu. Zároveň také prosíme veřejnost o spolupráci a dodržování stanovených pravidel,“ apeloval Tomáš Drápal.

Start lanové dráhy se dopoledne skutečně obešel bez problémů a na místo nedorazila ani policie. Lanovku pět minut po půl jedenácté využilo pouze pár turistů a běžkařů, kteří za vyvezení na konečnou stanici lanovky zaplatili 150 korun za osobu.

Nová zástavba v Bílé Vodě
Rekordní Bílá Voda! Procentuálně tam přibylo nejvíc lidí v kraji. Díky čemu?

Sjezdaře vyvezou rolbou

Resort ovšem pamatuje také na sjezdové lyžaře, pro které chystá novou službu. Od pátku se budou moci nechat vytáhnout rolbou na kopec a vyzkoušet tak připravenou sjezdovku.

Na tuto službu se na pokladně informovala také maminka Martina z Olomoucka. „Děti ještě neumí dobře lyžovat a paní říkala, že je rolba spíše pro zdatnější lyžaře, takže toho využijeme jen my dospělí,“ vysvětluje a zamířila ke stánku, kde sobě i dětem koupila horký nápoj v připravené stánkovém občerstvení.

„Cena jedné jízdy na sněžné rolbě bude 150 korun na osobu. Rolba najednou uveze maximálně 50 lyžařů. Jezdit budeme denně od 9 do 16 hodin,“ informovala pokladní resortu.

Karolína Velšová