Verdikt je pro něj poměrně příznivý. Kauza však nekončí, řešit ji bude druhá nejvyšší justiční instance v zemi.

Rozsudek v kauze rekonstrukce Latzelovy vily padl začátkem února.

Krajský soud v Olomouci uznal starostu Leoše Hanniga vinného z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Odsoudil jej k peněžitému trestu patnáct tisíc korun. Z většiny bodů obžaloby však soud starostu zprostil.

Rozsudek nicméně není pravomocný.

„Státní zástupce Krajského státního zastupitelství podal proti zprošťující části rozsudku odvolání v neprospěch obžalovaného. Spis tak byl 4. května 2021 předložen Vrchnímu soudu v Olomouci k provedení odvolacího řízení,“ sdělil místopředseda Krajského soudu v Ostravě pověřený řízením pobočky v Olomouci Michal Jelínek.

Zničený posed u Sobotína.
U Sobotína někdo "shodil" posed, podřezal mu nohy

V čem byl zakopaný pes?

Soud řešil okolnosti využití dotace, pomocí níž obec financovala rekonstrukci Latzelovy vily. Ta je po nedávné obnově jednou z nejvýstavnějších budov ve Vápenné.

Problém vznikl v souvislosti se dvěma propojenými dotačními projekty. V rámci prvního, investičního, se měla vila za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý projekt ji měl oživit. Mělo z něj být placeno široké spektrum aktivit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

Sociální služby však pracovníci neziskové organizace neposkytovali v opravené vile, ale v jiné době na jiném místě. Z toho, kdo za problémy může, se vzájemně vinilo vedení obce a neziskové organizace, která se sociálně vyloučenými pracovala.

Domov pro seniory v Mohelnici.
Domov pro seniory je bez nedodělků, spory ale potrvají možná i roky

Na vile dosud visí stříbrná cedulka. Hlásá, že její rekonstrukci spolufinancovala Evropská unie. Z budovy by ji však mohli odmontovat. Více než desetimilionovou dotaci musela obec již dříve vrátit. Finanční úřad konstatoval, že obec porušila podmínky jejího získání.

„Objekt rekonstruovaný za účelem poskytování sociálních služeb tomuto účelu nesloužil. Kontrolovaná osoba také neprokázala využití automobilu pořízeného z dotace a nebyla schopna sdělit, kde se v době kontroly nachází,“ uvedl před dvěma lety mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Budova byla za peníze rekonstruována

Faktem nicméně je, že aktivity ve prospěch sociálně vyloučených ve Vápenné tři roky probíhaly. Ani dotační peníze na opravu vily nikam nezmizely, budova za ně byla rekonstruována.

Obec nyní usiluje o to, aby nemusela platit tříapůlmilionové penále, které jí v souvislosti s odebráním dotace vyměřilo finanční ředitelství. „Chceme vyčerpat všechny možnosti a tohoto břemene se zbavit,“ poznamenal starosta Vápenné Leoš Hannig.

Restaurace Třináctka ve Slezských Rudolticích využila lockdown k zastřešení zahrádky. Pondělí 17. května 2021: první den otevřeno.
Pod střechu! Populární Třináctka na Osoblažsku má zahrádku útulnou i za deště

Jak vilu využít?

Latzelova vila je z velké části nevyužitá. Zázemí v ní měly některé kroužky, které se však kvůli koronavirovým omezením nemohly konat. Naposledy v ní fungovalo středisko, v němž se lidé mohli registrovat na očkování proti koronaviru.

„My už s vilou můžeme nakládat, jako kdyby tam neproběhla žádná dotace. Když jsme ji vrátili, vyvázali jsme se z dotačních podmínek. Osobně mám spoustu myšlenek, jak vilu využít, ale nejprve bych to nechal na zastupitelstvu,“ řekl starosta Hannig.

Varianta, že by se budovy obec zbavila, podle jeho slov ve hře nebyla. „Myslím, že by byl holý nesmysl se zbavovat takové nemovitosti v centru obce. Tehdy byla nastavená na sociální služby, což mělo svůj smysl. Nachází se ve středu obce, i ten, kdy neměl auto, se tam mohl vždy nějak dopravit,“ vyzdvihl výhodnou polohu budovy Leoš Hannig.