Bezpečnějšího přechodu se lyžaři dočkají teprve do dvou let. Při celkové rekonstrukci silnice ze Sedla do Jeseníku totiž výstavba lávky nebyla v plánu.

Již před zahájením výstavby nové silnice se zjistilo, že malý úsek cesty v prostoru Červenohorského sedla leží na pozemku, který je majetkem šumperského SKI Klubu. Ten na Sedle provozuje všechny sjezdovky.

„SKI Klub Šumperk stavbu neblokoval a pozemek prodal. Tehdy ale slíbili vybudování lávky podpořit starostové Jeseníku i Šumperka. Jedná se o řešení bezpečnosti přechodu lyžařů z parkoviště na sjezdovky a běžkařů přijíždějících na Červenohorské sedlo. Větší možnost pro pohyb by získala také Horská služby, která jezdí ke zraněným návštěvníkům a převáží je ke stanici Horské služby nebo k heliportu,“ vysvětlil místopředseda šumperského SKI Klubu Tomáš Klíma.

Silnice byla sice slavnostně zkolaudována, nicméně lyžaři se musejí plahočit přes silnici dál. „Vzhledem k tomu, že vozovka je nyní rozšířená, nejedná se o bezpečný přechod. Nejde totiž o běžného chodce, ale o lyžaře ve speciální obuvi, která neumožňuje rychlou chůzi. Navíc tuto oblast velmi často pokrývá mlha nebo tady řádí sněhová vánice,“ dodal Klíma.

Na lávku sice již bylo vydáno stavební povolení, chybějí ale peníze. Se SKI Klubem se nakonec dohodl Obecní úřad v Loučné nad Desnou. Na stavbu lávky chce získat peníze od státu, což by se SKI klubu patrně nepodařilo.

„Rozpočet počítá přibližně se třinácti miliony korun. Letos jsme o dotaci žádali neúspěšně, ale příští rok chceme zkusit získat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dotace by mohla pokrýt pětaosmdesát procent nákladů,“ vysvětlil starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD).

Horská služba i technika na udržování sjezdovky se zatím na svahy dostávají provizorním průjezdem. Jedná se o průsek vedoucí k přistávací ploše záchranných vrtulníků.

„Toto řešení je skutečně provizorní, protože po zahájení generální opravy silnice I/44 v úseku Červenohorské sedlo-Kouty nad Desnou bude i tento přejezd nemožný. Z těchto důvodů doufáme, že se lávka brzy bude stát,“ dodal Klíma.