Znamená to meziroční nárůst o 7,4 procenta. Údaje zveřejnila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

„České lázně ještě zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál. Již z minulosti se totiž orientují především na léčebné lázeňství a v případě relaxačních pobytů jim takzvaně ujel vlak. Desetitisíce českých turistů tak směřují za těmito pobyty do zahraničí, hlavně na Slovensko a do Maďarska, kde se na tyto pobyty včas zaměřili,“ říká viceprezident AČCKA Tomio Okamura.

Lázně v našem regionu se shodují v tom, že největší boom v samopláteckých a relaxačních pobytech panoval v letech 2007 a 2008. Pak s příchodem krize zájem postupně upadal, lidé začali víc zvažovat, za co peníze utratí. Trendem je zkracování pobytů, největší zájem je tedy o víkendy či prodloužené víkendy

Lázně se vesměs snaží tuto klientelu přilákat.  Zřejmě nejvíc se to v našem regionu daří Termálním lázním ve Velkých Losinách; jejich kapacitu vytěžují samoplátci až ze čtyřiceti procent a jejich počet rok od roku strmě narůstá. Přitom když lázně v roce 2008 kupovala společnost Royal Spa, z 90 procent plnili lázně pojištěnci.

„Pracujeme na tom, abychom naučili lidi pečovat o své zdraví i nad rámec svého pojištění. Je to ale samozřejmě běh na dlouhou trať. V dnešní době se žádné lázně nemohou spoléhat na pobyty hrazené pojišťovnami, naopak se počítá s úbytkem této klientely. Pojišťovny mají jasný úkol od ministerstva zdravotnictví: šetřit,“ řekl obchodní manažer losinských lázní David Křepský.

Jednatel Lázní Dolní Lipová Radim Hatlapatka s trendem směřujícím k welness a relaxačním pobytům nesouhlasí.

„Neměly by být hlavním zaměřením lázní. To by mohlo vést i k jejich degradaci a následně ovlivnit pohled pojišťoven na poskytované služby z veřejného pojištění,“ řekl Radim Hatlapatka.
Přesto se ani Dolní Lipová trendu nebrání. Relaxační pobyty vytěžují lázně asi ze šesti procent, léčebné pobyty samoplátců pak z jedenácti procent.

Relaxační pobyty v lázních nejsou nic levného. Například osmidenní pobyt pro seniory s plnou penzí, masáží, zábaly a vyšetřením přijde ve Velkých Losinách na osm až dvanáct tisíc korun podle ročního období a typu ubytování. Prodloužený relaxační víkend s různými koupelemi vyjde na tři a půl až sedm tisíc korun.

V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku vytěžují samoplátci kapacitu asi ze třiceti procent. Objednat si tam můžete například třídenní Romantiku pro dva i s večeří na uvítanou.

„Největší zájem je o pobyty pro seniory, pro ženy, pro manažery a pro rodiny s dětmi,“ uvedla obchodní manažerka jesenických lázní Lada Malíková.

Čtyřdenní Dámská jízda vyjde na čtyři až sedm tisíc, pětidenní Fit manažer na osm až devět a půl tisíce korun. Za sedmidenní program Krásná v každém věku dáte deset až šestnáct tisíc korun.

O příliv samoplátců se snaží i maličké lázně v Bludově. Jejich nabídku využívají samoplátci z patnácti až dvaceti procent. Většina z nich ale v lázních nepřespává, nýbrž na procedury dojíždí. Převážně jsou to víkendové programy, jako je například Relaxační víkend pro dva bez ubytování za 1190 korun nebo třídenní redukční pobyt za 2980 korun. Stoupá také zájem o ambulantní rehabilitační péči.

„Snažíme se nabízet i delší pobyty samoplátcům, protože pojištěnců je čím dál méně. Jde to pomalu - možná i proto, že nás lidé stále vnímají jen jako lázně pro léčení dětské obezity. Kdo k nám ale přijede, ocení klidné domácí prostředí,“ uvedla ředitelka lázní Jana Dokoupilová.

Počet hostů v lázních v roce 2011

Jeseník: 19 000, z toho samoplátci 30 %
Velké Losiny: 5878, z toho samoplátci 40 %
Dolní Lipová: 1800, z toho samoplátci 17 %
Bludov: 1095, z toho samoplátci asi 15 %